Powalone drzewa i zrujnowane nagrobki. To obraz cmentarza w miejscowości Piasek w gminie Cedynia. Zatarasowana jest także droga dojazdowa do cmentarza komunalnego w Cedyni. Straty są ogromne, zwłaszcza w przypadku pomników, które należało będzie odbudować.


Powalone drzewa tarasują drogę do cmentarza komunalnego w Cedyni.

Najgorsza sytuacja jest jednak na cmentarzu w Piasku. Orkan wyrządził tam ogromne szkody. Przejście ścieżkami cmentarza nie należy do prostych zadań, a powalone drzew i połamane gałęzie utrudniają komunikację. Drzewa łamane przez silny wiatr zniszczyły także wiele nagrobków.

– Nie wiem jeszcze, co zrobię, może uda się naprawić pomnik – mówi pan Andrzej stojąc nad grobem matki.
Mówi, że jeszcze dzisiaj będzie się kontaktował z kamieniarzem, który budował pomnik. W jego przypadku zniszczenia nie są aż tak duże, płyta nagrobna nie została złamana przez drzewo, ale skrzywiona jest głowica.

W niektórych przypadkach niestety konieczna będzie wymiana nagrobków, płyty pomnika i głowice są połamane i ich naprawa będzie niemożliwa.

Kierownik ZGKiM w Cedyni informuje, że na chwilę obecną nie wiadomo jak wysokie będą starty. Obecnie cmentarz w Piasku porządkują pracownicy komunalki.