5 maja odbył się inauguracyjny turniej eliminacyjny tegorocznego Netto Mini Mundialu. Na „dzień dobry” odwiedził Cedynię, czyli absolutnego debiutanta w rozgrywkach!

Turniej zaczął się w najlepszy możliwy sposób, bo na gola trzeba było czekać zaledwie cztery sekundy. Reprezentujący Irlandię Północną Jakub Sojka przeprowadził błyskawiczny rajd prawą stroną boiska, płasko strzelił w długi róg i chwilę później mógł wraz z kolegami cieszyć się z objęcia prowadzenia w spotkaniu ze Szkocją. Inauguracyjny mecz zakończył się rezultatem 11:0, najwyższym podczas całego turnieju eliminacyjnego w Cedyni!

Irlandia Północna (młodsza kategoria) poszła za ciosem i zakończyła fazę grupową z kompletem trzech zwycięstw. Podobnie było w przypadku klas V-VI, z tą tylko różnicą, że tam bezkonkurencyjni okazali się Chilijczycy. Drużyna z Ameryki Południowej wygrywała kolejno 6:0, 4:0 oraz 5:0 i do półfinału awansowała w świetnym stylu i bez straty bramki.

W 1/2 finału grupy młodszej Irlandczycy ponownie okazali się lepsi od Szkotów, a reprezentanci Urugwaju zostawili w pokonanym polu Chorwatów. W momencie końcowego gwizdka poznaliśmy nie tylko ekipy, które miały zmierzyć się w pojedynku o złoto, ale też jednocześnie pierwszych uczestników Wielkiego Finału Netto Mini Mundialu, który zostanie rozegrany 5 czerwca na stadionie Pogoni Szczecin.

W półfinałach grupy starszej ponownie bezkonkurencyjni byli zawodnicy Chile (3:0 z Nigerią). Oprócz nich awans do finału turnieju eliminacyjnego w Cedyni wywalczyli Włosi, którzy po dobrym meczu pokonali Austrię 2:0. W bitwie o medale brązowe krążki wywalczyły Chorwacja i Nigeria, srebrne Urugwaj i Włochy, a złote Irlandia Północna i Chile.

Około godziny 15:30 miała miejsce ceremonia wręczania nagród, podczas której uhonorowano nie tylko całe drużyny, ale też poszczególnych zawodników i zawodniczki za osiągnięcia indywidualne. Całość zwieńczona została przemówieniem pani burmistrz oraz wspólnym zdjęciem wszystkich młodych piłkarzy i trenerów.

I choć impreza w Cedyni dobiegła końca, to Netto Mini Mundial ani myśli zwalniać tempa. Już jutro (sobota, 6 czerwca) kolejny turniej eliminacyjny, tym razem w Drawsku Pomorskim.

Do zobaczenia! Maciej Żmudzki