Miłośnicy przyrody alarmują o zniknięciu gniazda bielika, które znajdowało się na drzewie przy Kanale Szerokim na Międzyodrzu w okolicy Gryfina. Nikt nie wie co się z nim stało. Sprawą zajmuje się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Gniazdo doskonale znane było wędkarzom i kajakarzom, którzy często udają się na wycieczki po urokliwych kanałach Międzyodrza. Orły mieszkały w nim od kilku lat, a jego lokalizacja sprawiała, że było dużą atrakcją turystyczną. Jak pisze szczecińska Gazeta Wyborcza: Jedna z hipotez zakłada, że gniazdo mogło zostać zrzucone przez silny wiatr. Będzie to jednak możliwe dopiero po dotarciu w to miejsce ekspertów. Miłośnicy przyrody i Międzyodrza będą z kolei próbowali wypatrzyć drapieżniki. Być może budują lub zbudowały gniazdo w innej części tego obszaru.

W Polsce znajduje się najwięcej par bielika w Europie. Szacuje się, że w naszym kraju zamieszkuje blisko 700 osobników tego szlachetnego gatunku. Najliczniej występuje w naszym województwie. Od 1952 roku bieliki znajdują się pod ochroną. Wokół gniazd bielików obowiązuje strefa ochronna: przez cały rok w promieniu do 200 m, a okresowo (od 1 stycznia do 31 lipca) – w promieniu do 500 m od gniazda. Ich lokalizacja jest objęta tajemnicą prawną, aby uchronić ptaki przed niepokojeniem, np. wybieraniem jaj i piskląt, fotografowaniem czy kłusownictwem.