Po zapowiedziach ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, Główny Instektorat Sanitarny poinformował w sobotę  "W ramach digitalizacji inspekcji sanitarnej uruchomiliśmy automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. +48 221 043 705 - z tego numeru osoby usłyszą dedykowany komunikat dotyczący objęcia kwarantanną i możliwości pobrania zaświadczenia".
Z powyższego numeru zostanie "nadany komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP i mają nałożoną kwarantannę". "W przypadku pytań o COVID-19 albo wyjaśnienia statusu kwarantanny prosimy dzwonić pod numer +48222500115".

Minister Zdrowia zaproponował, żeby domownicy osoby chorej, tej która ma dodatni wynik testu, nie musiały już czekać na telefon z sanepidu i kwarantannę rozpoczynać dopiero po tym telefonie, kwarantanna będzie miała charakter automatyczny. Ci którzy mają współdomownika z dodatnim wynikiem testu, powinni zostać w domu na kwarantannie, zostaną automatycznie wpisani do kwarantanny. Pracownik sanepidu skontaktuje się z taką osobą, żeby uzupełnić formalności, jak wpisanie do systemu, które jest podstawą wypłaty świadczenia.