Uchwała o likwidacji Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Chojnie nie była łatwą do podjęcia przez chojeńskich radnych decyzją, lecz jak uznał burmistrz Adam Fedorowicz podczas czwartkowej sesji konieczną, aby nie generować z miesiąca na miesiąc dodatkowych kosztów obciążających gminę Chojna. Za likwidacją samorządowego zakładu budżetowego zagłosowało tylko trzech radnych co sprawiło, że ZGM nadal będzie istnieć. Pytanie jednak brzmi, jak długo?


Jednym punktów czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Chojnie był projekt uchwały mówiący o likwidacji Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Chojnie. Nie od dziś wiadomo, że zakład  z miesiąca na miesiąc generuje koszta, a zadłużenie, które szacuje się w milionach złotych po likwidacji ZGM-u stanie się zobowiązaniem finansowym Urzędu Miejskiego w Chojnie.

ZGM popadł w agonię, stwierdził podczas sesji burmistrz Adam Fedorowicz dodając, że zakład stracił płynność finansową i przestał regulować zobowiązania wobec PUK-u. Burmistrz przekonywał, że decyzja o likwidacji ZGM-u jest najbardziej rozsądną z możliwych.

Do słuszności projektu uchwały o likwidacji ZGM-u przekonywał także wiceburmistrz Wojciech Długoborski.

Po ponad godzinnej dyskusji nad projektem, za podjęciem uchwały zagłosowało trzech radnych, trzech było przeciw, natomiast pozostali radni wstrzymali się od głosu w sprawie. W konsekwencji uchwała nie został podjęta, a zakład zgodnie z decyzją nadal będzie funkcjonował.

Po głosowaniu po raz kolejny do radnych zaapelował wiceburmistrz Długoborski, mówiąc: "Proponuję abyście Państwo zweryfikowali swoje stanowisko pod kątem tego, że proces likwidacji tego zakładu następuje. Nie wiem na co mamy dalej czekać, aby ten proces sfinalizować, dalsze jego funkcjonowanie zwiększa koszty, bo na siłę będziemy musieli ten zakład prowadzić i utrzymywać i wydaje się to być nieracjonalnym." 

Zgodnie z dzisiejszą informacją opublikowaną na stronie chojeńskiego BIP-u, na godz. 14.30, 27 lutego br., na wniosek burmistrza Adama Fedorowicza zwołano sesję nadzwyczajną, w trakcie której pod głosowanie po raz kolejny poddany zostanie projekt uchwały mówiący o likwidacji Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Chojnie.

Czytaj także:
Chojeński ZGM do likwidacji. Pracownicy do zwolnienia?
Audyt w ZGM w Chojnie. Dyrektor składa rezygnację