Na Wyspie Grodzkiej zainaugurowała swój pierwszy pełny sezon North East Marina Szczecin. Do portu przypłynęły już pierwsze jednostki, na które czekało sporo atrakcji.

Długi weekend to czas aktywnego wypoczynku. Dla żeglarzy pierwsze dni maja to początek sezonu. Dlatego na ten czas przypadło otwarcie najbardziej reprezentacyjnej przystani w Szczecinie. Usytuowana naprzeciw Wałów Chrobrego Nort East Marina już w poprzednim roku przyjmowała w swe progi jednostki, ale to właśnie teraz postanowiono zorganizować oficjalne otwarcie. - Jest to dla nas pierwszy, pełny sezon i dlatego jest to dla nas prawdziwe święto. W Szczecinie nie było dotąd przystani na takim poziomie.


W naszej marinie jest mnóstwo udogodnień dla żeglarzy, których próżno szukać w innych – mówi Tomasz Owsik – Kozłowski, rzecznik prasowy Żeglugi Szczecińskiej. O godzinie rozpoczęły się regaty Polish Match Tour Szczecin Warm Up, są to wyścigi, w których załogi biorą udział na takich samych jachtach typu TOM 28. W krótkich wyścigach udział bierze dwanaście załóg z głównie z Polski, ale są też załogi z Hiszpanii, Szwajcarii czy Danii.


Match Racing to pojedynki 2 jachtów, jeden na jeden. Cały wyścig trwa około 10-15 minut. Dziś odbyło się około 40 takich pojedynków. Ze względu na miejsce rozgrywania zawodów można było z bliska obserwować efektowne zwroty i jachty pływające pod spinakerem, co zawsze wzbudza zachwyt kibiców. Na lądzie można było zwiedzać całą marinę, w której odbywały się konkursy dla najmłodszych.


Odwiedzający Marinę mogli posilić się w jednym z Foodtracków, które ustawione były na Łasztowni. Można było również wybrać się w rejs motorówką i z poziomu wody podziwiać piękny widok na Wały i Marinę. Bilety na te wycieczki rozeszły się „na pniu”, ale mimo to cierpliwie czekając można było dostać się na pokład motorówki. Najciekawszym wydarzeniem jest wieczorny koncert na wodzie. Na pływającej estradzie zaprezentowała się Sylwia Różycka, aktorka Teatru Polskiego w Szczecinie.