W 2018 roku w miejsce starej, niszczejącej świetlicy w Dębinie, powstanie nowy obiekt. Pierwsze prace już się rozpoczęły. Nowy obiekt ma zostać przekazany do dyspozycji mieszkańców jeszcze w tym roku.


- Świetlica w Dębinie była w bardzo złym stanie technicznym. Dziury w dachu, wilgoć w całym budynku czy przestarzała instalacja ogrzewania spowodowały, że jedynym rozwiązaniem była rozbiórka istniejącej świetlicy a na jej miejscu wybudowanie nowego obiektu - podkreśla wójt gminy Stare Czarnowo Marzena Grzywińska.

Budynek w Dębinie będzie drugą - po obiekcie w Kartnie powstałym w 2017 roku - świetlicą wybudowaną od podstaw w gminie Stare Czarnowo. Budynek o powierzchni użytkowej 172 m2 składać się będzie z sali spotkań, kuchni, kotłowni, pomieszczeń gospodarczych, holu oraz zaplecza socjalnego z toaletami. Przy obiekcie powstanie także taras i chodniki. Obiekt spełni wszystkie wymagania w zakresie rozwiązań uwzględniających potrzeby osób niepełnosprawnych a mieszkańcom zagwarantuje odpowiednie warunki do spotkań, samorealizacji i wspólnego spędzania czasu. Roboty budowlane potrwają do końca sierpnia br. Otwarcie świetlicy planowane jest zaś na przełomie października-listopada, po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie budynku.

Z kolei w ramach tej samej umowy w Kołbaczu świetlica zostanie gruntownie zmodernizowana. Powstanie wyjście ewakuacyjne, wymienione zostaną drzwi wejściowe oraz położona będzie glazura przed wejściem do obiektu. Ponadto świetlica wzbogaci się o taras i chodnik z kostki polbrukowej. Zakończenie prac przewidziano na połowę maja br.

Inwestycje zrealizowane zostaną ze środków własnych Gminy Stare Czarnowo. Koszt obu inwestycji to prawie 835 tys. zł.