Trwa policyjna akcja związana z kontrolą świateł w samochodach. Czy są one sprawne technicznie i dobrze wypozycjonowane? Okazuje się, że mimo ważnych badań diagnostycznych, nie wszyscy właściciele samochodów mogą mówić o bezpiecznej jeździe.

Trwa ogólnopolska akcja „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”, jej celem jest zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z uczestnictwem w ruchu drogowym pojazdów z niesprawnym lub nieprawidłowym oświetleniem.
Jak nas informuje Anna Gembala z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, policjanci w całym regionie będą kontrolowali kierowców pod względem sprawności pojazdów, którymi się poruszają po drogach.
- Okazuje się, że nie zawsze mimo ważnych badań technicznych, światła w pojazdach działają prawidłowo – mówi szczecińska funkcjonariuszka.
Podczas ostatniej akcji przeprowadzonej w Szczecinie, zatrzymano jeden dowód rejestracyjny, było też kilka pouczeń.
Działania policji, jak twierdzi Anna Gembala, cieszą się uznaniem w oczach kierowców. Ci zgłaszają, że niekiedy samochód jadący z naprzeciwka, a mający źle wypozycjonowane światła, mocno oślepia przez co stwarza zagrożenie wypadkiem.
- Staramy się nie karać kierowców, ale ich uświadamiać, jak ważnym elementem w pojeździe są światła – wyjaśnia Anna Gembala. - Mimo badań technicznych przeprowadzanych raz do roku, warto częściej odwiedzać diagnostę i sprawdzać, czy światła w samochodzie są sprawne, nie jest to duży koszt – dodaje.
Akcja prowadzona jest przez policjantów m.in. w powiatach gryfińskim, myśliborskim, pyrzyckim i choszczeńskim.

Rafał Remont