To była nie lada niespodzianka, kiedy w ubiegłym roku piłkarze Energetyka Gryfino pod wodzą ówczesnego trenera Łukasza Cebulskiego wywalczyli awans do III ligi. Przygoda drużyny seniorów w trzecioligowych rozgrywkach nie napawała kibiców Energetyka optymizmem. Po zakończeniu rundy jesiennej zespół zajmowała przedostatnią lokatę w tabeli. Po niepokojących doniesieniach o rezygnacji szkoleniowców, odejściu kolejnych piłkarzy i zmianach w zarządzie nad Energetykiem zawisły czarne chmury, które ziścił czwartkowy komunikat wydany przez zarząd klubu.


W poniższym oświadczeniu zarząd Energetyka Gryfino wyjaśnia swoją decyzję.

"Szanowni Państwo,

Zarząd Klubu Sportowego „Energetyk” Gryfino z przykrością informuję, że dnia 01.02.2018 r. podjął decyzję o wycofaniu drużyny pierwszego zespołu piłki nożnej seniorów z rozgrywek na szczeblu III ligi. Na powyższą decyzję wpłynęło wiele różnych czynników, które pragniemy Państwu przedstawić aby nasze ustalenia spotkały się z pełnym zrozumieniem.

Decyzja o podjęciu rozgrywek w III lidzie w 2017r. wiązała się głównie z pozyskaniem środków od strategicznego sponsora, który sukcesywnie wspierał klub od kilku lat. Uczestnictwo w III lidze wiązało się z ogromnymi wydatkami, które o wiele przewyższały budżet klubu. Zakładając dalsze wspieranie przez strategicznego sponsora w 2018r., podjęto decyzję o przystąpieniu do rozgrywek. Niestety, założenia wszystkich zainteresowanych stron okazały się błędne i pomimo dodatkowego wsparcia finansowego ze strony UMiG Gryfino, pod koniec roku klub zaczął tracić płynność finansową. Ponadto na początku 2018r. pojawiły się poważne obawy odnośnie otrzymania wsparcia finansowego od potencjalnych sponsorów z uwagi na niezadowalające wyniki sportowe pierwszego zespołu na koniec rundy jesiennej 2017/2018r. Biorąc pod uwagę powyższe zagrożenie oraz bieżącą sytuację finansową klubu, Zarząd podjął decyzję, iż w roku 2018 zmniejszy wydatki związane z uczestnictwem w trzecioligowych rozgrywkach. Zmniejszeniu miały ulec warunki płacowe zawodników oraz kierowników, a także koszty związane z meczami wyjazdowymi (nocleg zawodników, transport oraz wyżywienie). Niestety, powyższa decyzja spotkała się z brakiem zrozumienia ze strony najbardziej poszkodowanych (zawodników pierwszego zespołu) czego następstwem był rozpad drużyny i odejście nowo powołanego trenera Krzysztofa Kubackiego.

Pragniemy także poinformować, że w styczniu 2018 w ramach działań mających na celu utrzymanie drużyny w III lidze, odbyło się spotkanie Prezesa Marka Hipsza z Burmistrzem Miasta i Gminy Gryfino Mieczysławem Sawarynem. Spotkanie dotyczyło w głównej mierze pozyskania środków finansowych od potencjalnego sponsora, który to oprócz Miasta i Gminy Gryfino zabezpieczy drugi filar finansowania trzecioligowej kadry w roku 2018.

Zgodnie z uzyskanymi informacjami i wspólnymi ustaleniami stwierdzono, że odtworzenie drużyny od podstaw w połowie sezonu piłkarskiego bez zapewnień sponsora, generowało by dodatkowe i jednocześnie wysokie koszty finansowe (opłaty związkowe i opłaty klubowe) na które klub nie może sobie pozwolić.

Zarząd Klubu zrobi wszystko co w jego mocy, żeby odbudować pozytywny wizerunek  w naszej Gminie i Powiecie a także na szczeblu Wojewódzkim co może potrwać wiele miesięcy.

Celem Władz klubu w roku 2018 po wycofaniu drużyny III ligowej będzie rozbudowanie grup młodzieżowych. Zawodnicy będą rywalizować w rozgrywkach piłkarskich na szczeblu:

- Wojewódzkiej Okręgówki
- A-Klasa – rezerwy
- WLJ Juniorzy starsi
- Juniorów w II kl.

Klub „Energetyk” zapewni wszystkim chętnym zawodnikom z Gminy Gryfino i Powiatu, przyzwoite warunki treningowe, szkoleniowe oraz sprzętowe. W ramach możliwości razem z zainteresowanymi osobami będziemy organizować obozy letnie i zimowe.

W 2018r. zaczynamy nowy etap funkcjonowaniu klubu z wieloletnimi tradycjami w naszym regionie.

Zapraszamy wszystkich do współpracy!

Zarząd klubu oraz działacze sportowi K.S Energetyk Gryfino pragną podziękować Władzom Miasta na czele z Burmistrzem Mieczysławem Sawarynem oraz radnymi rady Miasta i Gminy Gryfino za przekazanie środków finansowych w roku 2017 i w roku 2018  dzięki którym Klub Sportowy „Energetyk” Gryfino był i jest w stanie funkcjonować."

Po wielu próbach kontaktu, niestety nie udało nam się dzisiaj skontaktować z prezesem Markiem Hipszem, aby móc wyjaśnić sprawy związane ze sponsorowaniem i  finansowaniem zespołu.