Profil zaufany i kilka minut - to wszystko czego potrzeba, aby zarejestrować narodziny dziecka online. Nowa usługa ruszyła 1 czerwca 2018 r. Rodzicu, już nie musisz spieszyć się do urzędu. Wszystko czego potrzebujesz to Profil Zaufany i kilka minut.


Na zarejestrowanie narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od dnia wystawienia karty urodzenia. Do tej pory mieli tylko jedną opcję – wizyta w urzędzie. Od 1 czerwca mają wybór – pędzić do urzędu czy spędzić ten czas z nowym członkiem rodziny.

Zdążysz w trakcie drzemki
Prościej, szybciej i wygodniej – to najkrótszy opis uruchomionej usługi. Jak z niej skorzystać? Cały proces to 5 prostych kroków.

Ważne
Rodzic, który będzie rejestrował narodziny (może to być zarówno mama, jak i tata) musi mieć aktualny Profil Zaufany. Jeśli go nie posiada, może sprawdzić jak to zrobić na stronie pz.gov.pl

Co dalej?
Należy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl i tam wybrać usługę, z której rodzic chce skorzystać. Po zalogowaniu, system poprosi o potwierdzenie, że dana osoba jest matką/ojcem dziecka. Następnie – o zweryfikowanie danych.

Po tej procedurze należy przejść do zarejestrowania narodzin potomka. To czego rodzic będzie potrzebował na tym etapie rejestracji to m.in. nazwa szpitala, w którym dziecko przyszło na świat oraz imię dziecka. Do uzupełnienia danych potrzebny będzie także numer aktu małżeństwa lub urodzenia, jeśli rodzice dziecka nie pozostają w związku małżeńskim.

Kolejny krok to wybór adresu, pod którym rodzic chce zameldować dziecko oraz sposób odebrania dokumentów. Do wyboru opiekun ma: skrzynkę na ePUAP, odbiór osobisty lub przesyłkę tradycyjną pocztą. Ostatni krok to podgląd wniosku i podpis (Profilem Zaufanym).

Odpis aktu urodzenia, w zależności od wybranej przez rejestrującego opcji, zostanie przesłany w wersji papierowej lub elektronicznej. Razem z nim rodzic otrzyma powiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu.