Cedynia już po raz drugi przyłącza się do akcji Narodowego Czytania. W tym roku wspólnie przeczytamy fragmenty „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Wydarzenie rozpocznie się w piątek 2 września 2016 r. o godz. 11.00 na cedyńskim grodzisku.

Akcję prowadzą pracownicy Biblioteki Miejskiej i Biblioteki Szkolnej oraz Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu.

„Quo vadis”  powieść historyczna Henryka Sienkiewicza - została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W roku 2015 wspólnie czytaliśmy "Lalkę" Bolesława Prusa.Narodowe Czytanie to akcja mająca na celu popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, promować kulturę żywego słowa. Ma na celu również zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę.

 

Osoby zainteresowane przeczytaniem fragmentu powieści prosimy o zgłoszenie swojego udziału w Bibliotece Miejskiej w Cedyni, ul. Żymierskiego 21, do 31 sierpnia 2016r.

Wydarzenie jest otwarte, zapraszamy wszystkich miłośników Henryka Sienkiewicza!