ZAPRASZAMY NA DNI CEDYNI 2016

Wielki Książę Polan Mieszko I

wzywa mężnych i chrobrych wojów

by w dzień świętego Jana Chrzciciela

stanęli wraz z nim ramię w ramię

przeciw wojskom margrabiego Hodona

na polach Cedyni…

Gmina Cedynia, Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu

 oraz

Cedyńskie Bractwo Historyczne Comitatus

zapraszają na

CEDYŃSKIE SPOTKANIA Z HISTORIĄ

 w dniach 24-26 czerwca 2016r

Zapraszamy na otwarty piknik historyczny, który odbywa się od 1998 roku na polanie pod Górą Czcibora opodal historycznej Cedyni. Jak co roku kulminacyjnym punktem wydarzenia, będzie inscenizacja pierwszego historycznego zwycięstwa oręża polskiego z 24 czerwca 972 roku. Bitwie towarzyszyć będą pokazy dawnych rzemiosł, życia codziennego we wczesnym średniowieczu, prezentacje muzeów i stowarzyszeń historycznych.

Cedyńskie spotkania z historią – edukacyjny piknik na polanie pod Górą Czcibora

Zapraszamy turystów i mieszkańców Powiatu Gryfińskiego na podróż w czasie i w przestrzeni. Przeniesiemy się w czasie i cofniemy o 1044 lata do roku 972 aby doświadczyć jak żyli, pracowali i walczyli nasi przodkowie. W dniach 24-26 czerwca 2016 r., w miejscu historycznej bitwy z 972 roku –  pod Górą Czcibora pomiędzy Cedynią a Osinowem Dolnym, odbędą się Cedyńskie Spotkania z Historią.

Wsłuchamy się nuty wczesnośredniowiecznej muzyki w wykonaniu artystów i zespołów specjalizujących się w odtwarzaniu instrumentów dawnych. Przyjrzymy się m.in. pracy odlewnika tworzącego biżuterię, kowala, rybaka szyjącego sieci i wędzącego ryby w dole ziemnym, miodosytnika wyplatającego tradycyjne słomiane ule. Nabędziemy wyjątkowe pamiątki w jednym z licznych historycznych kramów. Barwierze na swoim stanowisku pokażą nam „tęczę średniowiecza” i opowiedzą o naturalnych barwnikach, jakich używano dawniej do farbowania tkanin. W obozie będzie obecna także tkaczka, prezentująca w jaki sposób tkaniny owe powstawały – od owczego runa czy lnianego paździerza, przez czesanie, przędzenie, tkanie na krosnach pionowych do gotowego postawu.

Można będzie jednak nie tylko oglądać i podpytywać rzemieślników o tajniki ich zawodów, ale i spróbować swoich sił, między innymi w filcowaniu, robieniu kolorowych krajek, garncarstwie, przędzeniu oraz spróbować potraw jakie jadali nasi przodkowie. Najmłodsi doświadczą jak bawiły się dzieci tysiąc lat temu. Na zabawy i warsztaty zapraszamy zarówno dzieci jak i dorosłych

Dla spragnionych bardziej widowiskowych doznań, odbędzie się inscenizacja słynnej bitwy pod Cedynią z 24 czerwca 972 r. Będzie można również pokibicować wojom zmagającym się o miano najlepszego w punktowanych turniejach bojowym i łuczniczym, a nawet samemu spróbować trafić do celu oszczepem czy toporem.

 

Zaplanuj swój aktywny weekend w Cedyni! Zapraszamy pod Górę Czcibora na żywą lekcję historii!

Miejsce:

Polana pod Górą Czcibora przy drodze wojewódzkiej 124 pomiędzy Cedynią a Osinowem Dolnym / woj. zachodniopomorskie.