Prace na moście mają rozpocząć się 16.07.2018 (poniedziałek) o godz. 12:00 od ustawienia blokady. Ograniczenie przejazdu dla pojazdów samochodowych ma potrwać maksymalnie do 28.07.2018 (sobota). Okres zamknięcia mostu, ze względu na znaczenie dla ruchu granicznego, zostanie ograniczony do potrzebnego technologicznie minimum.


9 lipca Departament Dróg Krajowych Brandenburgii rozpoczyna prace budowlane nad drodze B158a od Hohenwutzen do skrzyżowania Neuenhagener.
Prace budowlane będą prowadzone w trzech częściach przy jednoczesnym pełnym zamknięciem poszczególnych odcinków drogi, przekazał urząd w piątek po południu.
Prace budowlane rozpoczynają się od ulicy Hohenwutzener Chaussee od B 158a do zbiegu z ulicą Fährweg w miejscowości Hohenwutzen na długości 600 metrów, przekazała w piątek po południu Cornelia Mitschka, rzeczniczka prasowa Państwowych Dróg Brandenburgii. Droga ma służyć docelowo jako droga objazdowa dla właściwych prac budowlanych na B 158a w Hohenwutzen do mostu granicznego.

Prace modernizacyjne obejmują odcinek długości 3,8 km między miejscowościami Hohenwutzen i Altglietzen, oraz z miejscowości Altglietzen do skrzyżowania Neuenhagener. Do tego wykonana zostanie nowa nawierzchnia na drodze prowadzącej przez most graniczny w Hohenwutzen/Osinowie Dolnym.

"Celem projektu jest między innymi poprawienie instalacji odwadniania nawierzchni" - powiedziała rzeczniczka. Istniejąca powierzchnia asfaltu jest częściowo popękana i w wielu miejscach połatana. "Wszystkie pokrywy włazów na ulicy zostaną wymienione" - dodaje.

Blokada tylko jednego pasa ruchu jest wykluczona z powodu pozostałej do ruchu, a niewystarczającej szerokości jezdni - wyjaśniła Cornelia Mitschka. Piesi i rowerzyści mogą korzystać ze wspólnej ścieżki spacerowej i rowerowej biegnącej wzdłuż drogi B 158a. Chodniki mostu granicznego będą dostępne tylko dla ruchu pieszych i rowerzystów.

W pierwszej fazie budowy objazd z i do Hohensaaten prowadzić będzie przez ul. Fährweg i Dorfstraße i w taki sposób jest oznakowany w Hohenwutzen, kontynuuje Kornelia Mitschka. Przewiduje się również przeniesienie ruchu do i z Hohenwutzen przez Oderberg, Neuendorf i Hohensaaten w sekcjach 2 i 3. Światła na skrzyżowaniu Neuenhagener zostaną przeprogramowane na zmienione natężenie ruchu.

W drugiej fazie zablokowanie sekcji będzie obejmować ruch do Altglietzen podczas zmiany trasy. W tym czasie obowiązywać będzie również tymczasowe zablokowanie mostu granicznego w Hohenwutzen dla całego ruchu samochodowego, oznakowane jest przejście do przejścia granicznego Schwedt. Dla odwiedzających polski rynek Polenmarkt Hohenwutzen, którzy przybywają z Berlina, znaki są wznoszone przed Berliner Ring na skrzyżowaniu Berlin-Hohenschönhausen, a także przed rondem w Tiefensee, które wskazują na zablokowanie przejścia granicznego. Odnotowana zostanie także możliwość przekazania mostu granicznego Hohenwutzen przez pieszych i rowerzystów, informuje rzeczniczka prasowa.

Po zakończeniu prac na moście zostanie on udostępniony do transportu publicznego. W tym celu objazd zostanie dostosowany, zwłaszcza w Neuendorf, aby ruch do i z Polski był następnie kierowany przez Hohensaaten. W trzeciej fazie budowy dojazd do Altglietzen ma być dostępny za pośrednictwem skrzyżowania Neuenhagener.

Altglietzen i Hohenwutzen będą stale przejezdne. Dotyczy to również Polski, gdy most graniczny będzie otwarty. Okres zamknięcia mostu, ze względu na znaczenie dla ruchu granicznego, zostanie ograniczony do potrzebnego technologicznie minimum, oświadczyła rzeczniczka prasowa. Mimo że dalsze prace nie zostaną jeszcze zakończone, most na Odrze zostanie zwolniony jak najszybciej dla ruchu kołowego, a zmiana kierunku zostanie odpowiednio dostosowana. Cały projekt budowlany powinien zostać ukończony najpóźniej do 17 sierpnia br.