Zamawiają lody lub obiad, tymczasem nagle przejeżdża urządzenie do sprzątania dróg, a wirująca szczotka zamiata cały bród do wnętrza lokali. Klienci są zaskoczeni i uważają, że tego rodzaju prace powinno się wykonywać w innych porach dnia.

Zarządcy dróg odpowiedzialni są za ich należyte utrzymanie, również za czystość. Powiat gryfiński ma pod swoją pieczą blisko 650 kilometrów dróg, są to również ciągi komunikacyjne w samej Chojnie. To właśnie tu doszło do małego zgrzytu pomiędzy firmą sprzątającą drogi, a klientami lokalu gastronomicznego.

- Jest środek dnia, przy ulicy Jagiellońskiej kupuję lody, nie zdążę ich zjeść, a tu nagle przejeżdża pojazd ze szczotką i zamiata cały piasek z drogi do wnętrza lokalu, kurz leci na kupione lody – mówi jeden z mieszkańców miasta.

Wskazuje również inne miejsca, w tym przy restauracji, gdzie ten sam problem odstrasza innych klientów. Twierdzi przy tym, że tego rodzaju prace powinny być wykonywane w innych porach dnia, tak, by było to jak najmniej kłopotliwe dla konsumentów.

- Czyszczenie w nocy na pewno przeszkadzałoby innym ludziom, mówiliby, że w nocy hałas nie pozwala spać, ale można te prace wykonywać na przykład o siódmej czy ósmej rano, gdy lokale gastronomiczne są jeszcze zamknięte – mówi mieszkaniec Chojny.

Zwróciliśmy się z problemem do Arkadiusza Durmy, naczelnika powiatowego Wydziału Zarządzania Drogami. Ten obiecuje interwencję, wyjaśnia przy tym, że usługi związane z utrzymaniem czystości na drogach świadczy gmina Chojna.

- Płatnikiem za wykonanie tych prac jest powiat gryfiński, jeszcze dziś zwrócimy się do gminy z wnioskiem, by zwrócono szczególną uwagę na godziny prowadzenia tych prac - zapewnia Arkadiusz Durma. – Wcześniej nie otrzymywaliśmy takich skarg, niemniej będziemy interweniowali i postaramy się, by tego rodzaju sytuacje się nie powtarzały – dodaje.

Jak dotąd powiat po wykonaniu prac dokonywał odbiorów, nie kontrolował jednak godzin ich wykonywania ponieważ nie wpływały żadne uwagi dotyczące tego problemu. Teraz powiat będzie wnioskował, by wykonawca wybierał bardziej odpowiednie pory dnia do sprzątania dróg.