4 maja w dzień św. Floriana w większości krajów europejskich już od ponad 150 lat obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka.

Czerwono-niebieska wstążeczka
Swoje święto dzisiejszego dnia obchodzi prawie pół miliona Polaków z jednostek Państwowych i Ochotniczych Straży Pożarnej. Oficjalnie w Polsce święto zostało ustanowione w 2002 r. przez Sejm RP, przy nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej z 1991 roku. Emblematem tego dnia jest czerwono-niebieska wstążeczka, która swoimi kolorami symbolizuje ogień i gaszącą go wodę.
Uroczystości związane z obchodami „Dnia Strażaka” są m. in. okazją do nominacji na wyższe stopnie oficerskie i aspiranckie oraz do wręczenia cywilnych odznaczeń dla wyróżniających się w służbie strażaków. Częstym elementem oficjalnych uroczystości jest również wręczenie wojskowego medalu „Za Zasługi dla Obronności Kraju” nadawanego przez Ministra Obrony Narodowej.

W większości miast odchodzi się od akademii i świętowania przy stole.
Dzień ten celebrowany jest w wielu miejscowościach poprzez organizowanie festynów, co dla strażaków jest idealną okazja, by założyć świąteczny mundur, zaprezentować swoje umiejętności oraz przypomnieć lokalnej społeczności, jak bardzo wartościowa i potrzebna jest ich służba.

Niezależnie od pory dnia, święta i sytuacji
4 maja mamy okazję docenić ich odwagę oraz to jak w obliczu przeróżnych zagrożeń i tragicznych chwil stają się równymi sobie współpracownikami. Bez podziałów i w tej samej intencji „Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek” podejmują działania. Niejednokrotnie na dźwięk syreny alarmowej, niezależnie od pory dnia, święta i sytuacji, pozostawiają swoje domowe obowiązki, a czasem nawet pracę i ruszają z pomocą nam ludziom.

DZIĘKUJEMY WAM STRAŻACY ŻE JESTEŚCIE Z NAMI!