W miniony weekend odbyła się 42. edycja Rajdu Parasolowego – tym razem, do Wolina, jednego z najstarszych miast Pomorza.


Uczestnicy wyprawy zwiedzili miasto, które we wczesnym średniowieczu (X-XI w.) odgrywało dużą rolę, leżąc na przecięciu ważnych szlaków handlowych na linii północ-południe i wschód-zachód. Wolin opisywano w sagach skandynawskich, a o bogactwie jego mieszkańców krążyły legendy. Gryfińscy turyści zwiedzili Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego, zobaczyli również fragmenty murów obronnych przylegające do barokowego dworu, w którym odkryto fundamenty średniowiecznego Zamku Książąt Pomorskich (obecnie znajduje się tu Centrum Współpracy Międzynarodowej), byli w pobliżu kamienia runicznego Haralda Sinozębego, odwiedzili Skansen Słowian i Wikingów. W tym ostatnim miejscu przeprowadzono konkurs na najładniejszy parasol. Pierwsze trzy miejsca zdobyli, kolejno: Kacper Kożan z SP 2 w Gryfinie, Jakub Iwaniuk i Jakub Fuks – obaj z SP1 w Gryfinie.

Organizatorem cyklicznego turystycznego wydarzenia jest Gryfiński Dom Kultury, zaś instr. Kamilla Gadomska imprezę wymyśliła, jest jej koordynatorką i opiekunką uczestników rajdu

Maria Piznal