W środę 6 lipca 2016r. do Bielinka w Gminie Cedynia zawita XXI Flis Odrzański organizowany przez Ligę Morską i Rzeczną, Stowarzyszenie na Rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich, Urzędy Marszałkowskie Województw Nadodrzańskich, a także Fundację Flis Odrzański.

 

Tegoroczna trasa flisu, podobnie jak rok wcześniej, liczy 655 km. Flisacy wypłynęli  25 czerwca z Kędzierzyna Koźla  i zakończą swój rejs 9 lipca w Szczecinie o godz. 12.00 przy Wałach Chrobrego. Po drodze odwiedzą również gminę Cedynia. 6 lipca ich łodzie zatrzymają się w Bielinku przy dawnej przeprawie promowej, gdzie od godz. 11:30 do 14:00 odbędzie się Festyn na powitanie flisaków. Wszyscy chętni będą mieli okazję porozmawiać z flisakami i obejrzeć flisaczą flotyllę. Dla uczestników Flisu i gości Festynu w Bielinku, Koło Gospodyń Wiejskich wraz z Radą Sołecką Bielinka oraz Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu przygotowali poczęstunek przy grillu. Czas umilą występy artystyczne m.in.  zespołu śpiewaczego Kalimera.

Sami flisacy z nadodrzańskich miast, będą mieli możliwość zwiedzić Rezerwat Bielinek i spotkać się z mieszkańcami miejscowości.

Tratwę na Flis zbudował Retman pan Mieczysław Łabędzki. W związku z terminem zakończenia Flisu Wiślanego i startem Flisu Odrzańskiego, organizatorzy tegorocznej edycji, postanowili przenieść miejsce budowy tratwy na teren Województwa Zachodniopomorskiego do miejscowości Bielinek. koło Cedyni. To właśnie stąd 6 lipca, Retman Łabęcki wypłynie tratwą aby dołączyć do żeglarzy i flotylli Flisu.

Celem Flisu jest m.in. promowanie turystycznego i rekreacyjnego zagospodarowania Odry w ramach działalności Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Stowarzyszenia na Rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich, integracja mieszkańców miast i gmin nadodrzańskich po stronie polskiej i stronie niemieckiej wokół wspólnych spraw, świętowanie Dnia Rzeki Odry w poszczególnych miejscowościach, upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa wśród dzieci i młodzieży, promocja województwa zachodniopomorskiego jako miejsca do uprawiania turystyki na całej trasie Flisu, promowanie walorów turystycznych Cedyńskiego Parku Krajobrazowego.

Serdecznie zapraszamy wszystkich turystów i mieszkańców gminy Cedynia do powitania flisaków w Bielinku w środę 6 lipca 2016r o godz. 11.30!