Maja Stołecka z Gimnazjum nr 1 w Gryfinie wzięła udział w XII regionalnym konkursie pn. „Szczeciński Parnas”, który odbył się w minioną sobotę (19 listopada) w Teatrze Polskim w Szczecinie. Prezentację Mai wyróżniono z grona dwudziestu recytujących gimnazjalistów.

Cyklicznemu wydarzeniu przyświeca motto: „Człowiek wędruje po świecie w poszukiwaniu tego, czego mu trzeba i wraca do domu, by tutaj to znaleźć” (George Moore). Konkurs ma na celu m.in. popularyzację regionalnej literatury pięknej, dbałość o kulturę żywego słowa, promocję talentów oraz integrację szkół.
Na trzech scenach Teatru Polskiego w Szczecinie wystąpiło blisko siedemdziesięciu recytatorów prezentujących utwory poetów i pisarzy Ziemi Szczecińskiej. Uczestnicy byli podzieleni na trzy kategorie wiekowe: uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Prezentację gryfinianki Mai Stołeckiej wyróżniono z grona dwudziestu recytujących gimnazjalistów. Oczekiwanie na wyniki nie dłużyło się, bowiem czas ten wypełniony został znakomitym koncertem uczniów ze szczecińskich szkół muzycznych.
Recytatorski „Szczeciński Parnas” organizuje szczeciński oddział Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów oraz Szkoła Podstawowa nr 48 i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Szczecinie, a honorowy patronat nad turniejem sprawuje Zachodniopomorski Kurator Oświaty oraz Szczeciński Oddział Związku Literatów Polskich.

Maria Piznal