Nowoczesny dentobus, czyli mobilny gabinet stomatologiczny, w którym dentyści będą bezpłatnie leczyć zęby dzieci i młodzieży na terenie województwa zachodniopomorskiego, rusza w trasę w przyszły poniedziałek, 21 maja. Pierwszymi miejscowościami, do których zawita będą Kłodzino i Jesionowo w gminie Przelewice w powiecie pyrzyckim. 


Dentobus to w pełni wyposażony stomatologiczny gabinet zabiegowy zawierającym m.in. specjalistyczny, sterowany elektronicznie fotel dentystyczny, blok spluwaczki ze ślinociągiem, układ ssący, lampę polimeryzacyjną LED, skaler, piaskarkę, zestaw punktowego RTG, niezbędne narzędzia stomatologiczne oraz zestaw udzielania pierwszej pomocy lekarskiej.

Pojazd podróżować będzie po województwie zachodniopomorskim do 23 marca 2023 r., zapewniając opiekę stomatologiczną dzieciom i młodzieży przede wszystkim w mniejszych miejscowościach, w których nie ma gabinetu stomatologicznego, ani w szkole, ani w najbliższej okolicy.

- Problem próchnicy dotyka 90 % dzieci w Polsce. To nie tylko kwestia estetyczna – próchnica wpływa na stan całego organizmu poprzez obecność szkodliwych bakterii – mówił wojewoda Tomasz Hinc - W dentobusie dzieci będą miały nie tylko leczone zęby, ale będą też uczone, jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej.

Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i dyrekcji szkół, utworzone zostaną listy uczniów, których rodzice wyrażą zgodę na badanie i leczenie stomatologiczne ich dzieci w dentobusie.

Harmonogram pracy dentobusa będzie dostępny na stronie internetowej ZOW NFZ.