Niektóre drzewa leżą, ale wciąż trzeba spoglądać do góry. Leśnicy ostrzegają. Teraz w lasach może być niebezpiecznie, tam orkan także siał spustoszenie.


Pisaliśmy już o szkodach, jakie wyrządził orkan Ksawery w naszym regionie. Jego skutki mogą jednak być odczuwalne jeszcze przez wiele tygodni. Leśnicy ostrzegają: w lesie może być niebezpiecznie. Dlaczego? Wszystko za sprawą silnych wiatrów, które powaliły wiele drzew, niektóre jednak zostały tylko nadłamane.

- Wchodząc do lasu, powinnyśmy zachować szczególną ostrożność – mówi Marcin Rogalski, komendant Straży Leśnej w Nadleśnictwie Gryfino. – Po tak silnych wiatrach, mogą się zdarzyć nadłamane drzewa i gałęzie. Teraz nawet mniejszy podmuch wiatru może sprawić, że drzewo lub jego gałęzie spadną – dodaje.

Teraz jest szczególny czas, wiary nadal są silne, tymczasem w lasach pojawia się wielu grzybiarzy, którzy nie chodzą po drogach, ale zapuszczają się w głąb lasu i patrzą pod nogi szukając leśnego runa.

Przed wstępem do lasu ostrzegają także leśnicy z Nadleśnictwa Barlinek.

- Teren nadleśnictwa został dotknięty dużymi szkodami. W związku z tym prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas poruszania się w lesie. Wskazane jest jednak, by w najbliższym czasie zrezygnować z przebywania na terenach leśnych dotkniętych huraganem – informują leśnicy.