Tegoroczny maturzysta Piotr Oleszczyszyn z Gryfina został laureatem XIX Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej „Euroelektra”. Ale na koncie młodego gryfinianina sukcesów jest dużo więcej.


Do udziału w olimpiadzie namówił go Wacław Jurkowski, nauczyciel przedmiotów elektrycznych Technikum Zawodowego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie. Kiedy po etapie szkolnym Piotr Oleszczyszyn dostał się do eliminacji okręgowych, praca obu panów była bardzo intensywna. Spotykali się po lekcjach, nierzadko w soboty, wiele godzin spędzając nad książkami, rozwiązując testy i zadania.

- Jestem wdzięczny swojemu nauczycielowi za to, że mnie tak solidnie przygotował. To jest nasz wspólny sukces – podkreśla Piotr Oleszczyszyn.

Na etapie szkolnym uczestnicy olimpiady rozwiązywali test wyboru; chętnych było ponad sześć tysięcy uczniów w całym kraju. Na kolejnych poziomach były wyłącznie zadania otwarte, podczas rozwiązywania których należało wykazać się wysoką wiedzą, bowiem zadania były bardzo trudne i skomplikowane.

- W zawodach ogólnopolskich wymagany jest zakres wiedzy wykraczający poza program szkoły ponadgimnazjalnej – mówi P. Oleszczyszyn. – Tu były już takie zadania, jakie rozwiązują studenci IV czy V roku. Nie spodziewałem się, że zostanę laureatem tego konkursu.

Zajmując drugie miejsce w centralnych eliminacjach, gryfinianin zapewnił sobie indeks wybranej uczelni technicznej w całym kraju. Piotr chce studiować elektrotechnikę na Politechnice Wrocławskiej. Jeśli te plany gryfinianin zrealizuje, będzie miał też szansę na stypendium z programu „Wybitnie uzdolnieni na Politechnice Wrocławskiej”. Ta uczelniana pomoc finansowa bardzo się przyda, zwłaszcza że Piotr Oleszczyszyn chciałby kontynuować swoje sportowe zainteresowania. Jest zawodnikiem MKS „Hermes” Gryfino, gdzie od sześciu lat trenuje wielobój. W tej dziedzinie ma już niemałe osiągnięcia; jest aktualnym rekordzistą województwa zachodniopomorskiego w dziesięcioboju juniorów, tytuł mistrza województwa w tej dyscyplinie uzyskiwał wielokrotnie. Odnosi także sukcesy na arenie ogólnopolskiej – w 2014 roku zajął piąte miejsce w dziesięcioboju juniorów młodszych podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży we Wrocławiu; rok później w Krakowie w tej samej dyscyplinie był czwarty na Mistrzostwach Polski w wielobojach Seniorów i Juniorów. W ub. roku na podobnych mistrzostwach był piąty w kraju (Warszawa) oraz czwarty w siedmioboju juniorów podczas Halowych Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Spale. Reprezentował klub w zawodach międzynarodowych, należy do zaplecza kadry narodowej.

Uprawianie dziesięcioboju wiąże się z dużymi kosztami. Na razie gryfinianin może liczyć na pomoc swojej rodziny, która wspiera go we wszystkich planach. Duże wsparcie ma ze strony macierzystego klubu. Nie wiadomo jednak, jak to będzie wyglądało, gdy przeniesie się do Wrocławia na studia. Gdyby znalazł się sponsor, Piotrowi Oleszczyszynowi dużo łatwiej udałoby się pogodzić pasje naukowe i sportowe. To ambitny i utalentowany młody człowiek, któremu warto pomóc. W tej sprawie można się kontaktować pod adresem: piotr.oleszczyszyn@gmail.com

Przed Piotrem jeszcze dwa ważne egzaminy maturalne: dziś 15 bm. – język polski (ustny), w czwartek 18 bm. – fizyka na poziomie rozszerzonym (pisemny). Trzymamy kciuki!

Maria Piznal