Brudny, śmierdzący, nieposiadający nawet toalety - dworzec w Choszcznie się zmieni, przynajmniej częściowo. Burmistrz będący w ogniu krytyki z powodu wieloletnich zaniedbań związanych z utrzymaniem obiektu, wreszcie ogłosił przetarg na remont poczekali.

 

Dworzec w Choszcznie to ważny element miejskiej infrastruktury. Po tym, jak gmina przejęła budynek od PKP, nie były w nim robione żadne prace modernizacyjne. Za toaletę robił plastikowy toi toi stojący obok budynku, sama poczekania była zdewastowana, wielu podróżnych nawet podczas deszczu czy silnych mrozów wolało czkać na przyjazd pociągu na zewnątrz.

Mieszkańcy zarzucali władzom miasta, że nie tylko nie remontują obiektu, ale i go nie sprzątają. O ile wulgarne napisy na ścianach można było uznać za dewastacje, o tyle wiszące pajęczyny były efektem zaniedbań związanych ze sprzątaniem wewnątrz obiektu.

Po fali krytyki ze strony podróżnych, jak również mediów, gmina wreszcie rozpisała przetarg na remont poczekalni. To tylko ułamek potrzeb, bowiem modernizacji wymaga cały dwupiętrowy budynek, a nie tylko jego część.

 

Poczekalnia za 335 tys.

Wiemy, kto będzie odpowiedzialny za wyremontowanie dworca. Już sam przetarg odbywał się z „przygodami”, niemal w ostatniej chwili gmina zdecydowała o wydłużeniu terminu przyjmowania ofert (z 14 na 18 listopada). Do przetargu stanęły dwie firmy, najniższą cenę dała firma MAKOB z Recza, która zadeklarowała kwotę nieco ponad 335 tys. zł. Wiele się jeszcze może zmienić, ponieważ z przetargu znalazł się zapis mówiący, że gmina może nanieść „istotne zmiany postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy”.

 

Co w ramach remontu?

Co wchodzi w zakres remontu dworca? Przemurowanie ścianek dzielących pomieszczenia sanitarne, zostaną zamontowane drzwi samozamykające, wykonanie sufitów podwieszanych, obłożenie ścian płytkami glazurowymi na wys. 2,05 m w pomieszczeniach sanitarnych, szpachlowanie i malowanie ścian, oczyszczenie wraz z dwukrotnym malowaniem stolarki okiennej farba olejną, wykonanie nowych posadzek wraz położeniem płytek typu GRES, remont i modernizacja instalacji elektrycznej oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej, remont i modernizacja instalacji centralnego ogrzewania, montaż przepływowych podgrzewaczy wody oraz modernizacja wentylacji.

Prace mają się zakończyć do 27 grudnia. Pierwotnie planowano zakończenie robót na 15 grudnia, ale i tę datę zmieniono przed rozstrzygnięciem przetargu. Ci, którzy na święta Bożego Narodzenia przyjadą do Choszczna z odległych zakątków kraju, muszą się więc liczyć z tym, że na pociąg przyjdzie im czekać na peronach.


Rafał Remont