Wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym przeprowadzili we wtorek 5 czerwca myśliborscy policjanci oraz harcerze ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Myśliborzu. Kierowcy zatrzymywani do kontroli otrzymywali od dzieci jabłko za bezpieczną jazdę, natomiast cytrynę za łamanie i nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego.


To były inne niż dotychczas działania myśliborskiej policji. Na ulicy Dworcowej przy przejściu dla pieszych powstał specjalny punkt kontrolny, gdzie jazdę kierowców kontrolowali mundurowi wraz z młodymi harcerzami.

- Przejście dla pieszych jest miejscem, w którym kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność. Niestety nie wszystkie osoby zasiadające za kierownicą samochodu zdają sobie z tego sprawę - mówi rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Myśliborzu, st. asp. Jacek Poleszczuk.

Aby uświadomić kierującym ten fakt harcerze nagradzali prawidłowo jadących kierowców jabłkiem. Przestroga w postaci plasterka kwaśnej cytryny czekała zaś na osoby, które naruszyły przepisy ruchu drogowego. Dodatkowo kierowcy musieli odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących bezpiecznej jazdy. Niestety kwaśny owoc i pytania zadawane przez dzieci to nie wszystko co czekało kierowców. Na końcu każdej kontroli policjanci zamiast moralizować chwalili te osoby, które przestrzegały przepisów ruchu drogowego wskazując, jako przykład do naśladowania.

Prawie półtora godzinne działania policjantów i harcerzy przebiegły w sposób bezpieczny, wywołując na ich twarzach wiele uśmiechu.

- Kierowcy w większości przypadków jeździli poprawnie, lecz znalazło się kilka osób, które za naruszenie przepisów poniosło ,,kwaśną” karę - uśmiecha się rzecznik.

Kampania została zorganizowana wspólnie z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Myśliborzu, która ufundowała owoce oraz breloki z napisem „Piłeś nie jedź”.