W Bibliotece Publicznej w Gryfinie uruchomiono dodatkową usługę dla czytelników korzystających z katalogu on-line placówki.


- Wykorzystując lektury w naszym katalogu możemy skorzystać z pozycji oferowanych przez „Wolne Lektury” – informuje dyrektorka biblioteki Sylwia Mencel. – Projekt ten pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i które zostały udostępnione w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie. Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.

Dostęp do projektu „Wolne Lektury” możliwy jest z katalogu bibliotecznego on-line gryfińskiej biblioteki. Informacje o zasobach zostały odpowiednio pogrupowane i zaindeksowane przez system biblioteczny, jednak sama treść projektu pozostała nienaruszona, aby nie naruszyć obowiązkowego prawa własności danych.

- Czytelnik, który przykładowo wpisze w wyszukiwarce „Dziady”, uzyska informacje o zbiorach tradycyjnych, dostępnych w sieci bibliotek, oraz informację o dokumencie w formie elektronicznej. Jest to właśnie opis dzieła dostępnego z „Wolnych Lektur”, który można pobrać w całości lub we fragmentach w jednym z natywnych formatów dla e-czytników lub jako PDF – dodaje S. Mencel.
Maria Piznal