Teresa S., wójt gminy Banie oraz Katarzyna K., inspektor do spraw inwestycji i budownictwa w urzędzie gminy drugiego marca staną przed Sądem Rejonowym w Gryfinie. Postawiono im zarzut niedopełnienia obowiązków służbowych.

Wszystko zaczęło się w styczniu ubiegłego roku. W Sosnowie, będącym w granicach gminy Banie wybuchł pożar. Na szczęście nikomu nic się wówczas nie stało, ale i tak sprawę musiała zbadać prokuratura. Badania poczynione przez śledczych wskazały na niesprawność instalacji kominowej. Budynek należy do gminy, więc to do niej należało sprawdzenie stanu technicznego wszystkich instalacji. W wyniku śledztwa dowiedziono, że mimo negatywnej ekspertyzy budynek został udostępniony do użytkowania.

- Prokuratura w dniu szesnastym października 2016 roku wniosła akt oskarżenia wobec Teresy S. i Katarzyny K. do sądu rejonowego w Gryfinie. Postawiono im zarzut niedopełnienia obowiązków służbowych – informuje Małgorzata Wojciechowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Próbowaliśmy skontaktować się z oskarżonymi. Pani wójt przebywa obecnie zagranicą i nie może rozmawiać. Natomiast pani inspektor odmówiła udzielenia informacji w tej sprawie. Pierwsza rozprawa zaplanowana jest na 2. marca na godzinę 9:00 w Sądzie Rejonowym w Gryfinie.

Zaniedbania związane z przepisami przeciwpożarowymi to w gminie Banie chleb powszedni. Nie tak dawno przypomnieliśmy sprawę przedszkola publicznego w tej miejscowości, w którym od siedmiu lat nie naprawiono wielu usterek wskazanych przez kontrolerów ze straży pożarnej. W 2010 roku wskazano na: brak właściwej instalacji odgromowej, brak urządzeń oddymiających czy też brak hydrantów. Od tego czasu władze gminy nie zrobiły w tej sprawie praktycznie nic. Dlatego sprawa pani wójt może przyczynić się do podjęcia przez władze gminy odpowiednich działań zapewniających bezpieczeństwo mieszkańcom.