Już w najbliższy piątek rozpoczną się zawody Szczecin Firefighter Combat Challenge. Tytułu najlepszej drużyny będą bronili strażacy z Choszczna. W ubiegłym roku w finale pokonali team Słowenii. Impreza odbędzie się przy okazji Pyromagic.


Wnieść 19-kilogramowy wąż strażacki na szczyt 12-metrowej wieży oraz wciągnąć dodatkowy jego odcinek przy pomocy liny, za pomocą młota przesunąć na odległość 1,5 metra metalową sztabę o wadze 72,5 kg, pokonać slalom na dystansie 40 m i przebiec ciągnąc wypełniony wodą wąż (30m), potem trzeba przeciągnąć, idąc tyłem, manekina o wadze 79 kg na odległość 30 m.

Już w najbliższy piątek start szczecińskiej imprezy Firefighter Combat Challenge. Wśród uczestników znajdą się strażacy z Choszczna, są uważani za jednych z najlepszych w Europie. Są tryumfatorami wielu prestiżowych zawodów. W Szczecinie uchodzą za jednych z faworytów, ale jak mówi komendant Państwowej Straży Pożarnej w Choszcznie, Marek Garbicz, o wygraną łatwo nie będzie.

- Faworyci mają najgorzej, ponieważ nie mogą zawieść. Jest sporo mocnych zespołów i z każdym należy się liczyć, nikogo nie można lekceważyć – tłumaczy.

Team z Choszczna w ubiegłym roku wygrał w Szczecinie pokonując w finale zespół ze Słowenii. Czy w tym roku również nasi strażacy staną na najwyższym stopniu podium? Marek Garbicz studzi emocje i jak wyjaśnia:
- Przede wszystkim chcemy trenować, ćwiczyć, by podczas prawdziwej akcji i zagrożenia, być dobrze przygotowanym. Naszym powołaniem jest niesienie pomocy i ratowanie życia. Sama rywalizacja to dodatek, ale naturalnie poważne podchodzimy do każdych zawodów.

Jak dodaje Marek Garbicz, jest dumny ze swoich strażaków. Ma jeden z najsilniejszych zespołów w Europie. Sam także startuje w zawodach, choć w tym roku w Szczecinie barwy Choszczna reprezentować będą inni pracownicy komendy.

- Starty sprawiają mi przyjemność, tym bardziej, że startuję ze swoimi strażakami – uśmiecha się komendant choszczeńskiej PSP.

Jaka jest recepta na sukcesy?

- Treningi i zgrany zespół – odpowiada Marek Garbicz.

Szczecin Firefighter Combat Challenge to impreza towarzysząca pokazowi festiwalu fajerwerków Pyromagic.


PROGRAM ZAWODÓW

11 sierpnia 2017 roku
09.00 Odprawa z zawodnikami
09.30 Oficjalne otwarcie zawodów, przedstawienie organizatorów, sędziów, sponsorów.
10.00 Starty indywidualne
20.00 Zakończenie startów indywidualnych

12 sierpnia 2017 roku
10.00 Starty sztafetowe – eliminacje
13.00 Starty tandemów
16.00 Starty sztafetowe – ćwierćfinały
17.00 Starty sztafetowe – półfinały
17.30 Bieg sztafetowy – Mały Finał
17.35 Bieg sztafetowy – Finał
18.00 Zakończenie zawodów, podanie oficjalnych wyników, dekoracja zawodników.