Gdy na dworze chłód, marzymy o ciepłej herbacie, relaksujemy się przy gorącej czekoladzie i zapominamy, że naszym obowiązkiem jest picie wody. Z piciem wody nie mamy problemów latem, gdyż przez panujące temperatury częściej czujemy pragnienie i nic nie ugasza go jak woda.

Zewsząd jesteśmy bombardowani rewelacjami na temat picia wody. Woda sprawia, że stajemy się szczuplejsi, zdrowsi. Media ścigają się w informowaniu, jakie ilości wody powinniśmy spożywać i która jest najzdrowsza.
Spieramy się czy prawidłowa ilość to 1,5 l czy może ponad 2 litry. Taki natłok różnych informacji sprawia, że niby każdy wie iż wodę pić musi, ale wcale tego nie robi.
Właściwie, po co nam woda? Ludzkie ciało to ok. 60% wody. To ona odpowiada za utrzymanie jędrności, wymiarów oraz kształtów komórek. Woda pomaga utrzymać nam prawidłowe pH, bierze udział w trawieniu białek, tłuszczy i węglowodanów. Jest głównym składnikiem krwi, dba o nasze nerki. To nie wszystkie funkcje wody, ale te wystarczą by uświadomić, że bez wody żadne życie nie przetrwa.

Ile wody powinniśmy pić? Źródła mówią różnie. Funkcjonuje następujący wzór 30ml x masa ciała w kg, co oznacza, że w ciągu jednej doby na każdy kilogram masy ciała trzeba wypijać ok 30ml wody. Czyli kobieta o wadze ok 50kg dziennie powinna wypijać 1,5l wody. Ważne jest, że w czasie zwiększonej aktywności fizycznej czy podczas upałów ta ilość powinna wzrosnąć. Jednak musimy pamiętać, że nie powinniśmy przekraczać 3,6 litra, gdyż grozi to niewydolnością nerek.

Czy powinniśmy pić wyłącznie wodę? Nie, ale jeśli często sięgamy np po herbatę musimy zdawać sobie sprawę, że odwadnia nasz organizm. Dlatego każdą herbatę powinniśmy popić dodatkową szklanką wody. Natomiast jeśli często sięgasz po kawę, każdą popij dwukrotną ilością wody.

Czy woda pomoże mi w odchudzaniu? "Woda to podstawa odchudzania" dr Anna Lewitt. W czasie diety powinniśmy zwiększyć ilość wypijanej wody. Powinna mieścić się w przedziale min. 30ml na kg do max. 60ml na kg. Pamiętajcie jednak, że jeżeli ktoś waży 100kg nie znaczy to, że dziennie musi wypić aż 6 litrów wody. Nasze działanie powinno być rozsądne i w takich przypadkach skonsultowane z dietetykiem!

Nie lubię wody! Jak zacząć ją pić? Najlepsza metoda to "zero pośpiechu". Ustalcie, że po każdym posiłku wypijecie szklankę wody, nie od razu, małymi łykami. Nie pij podczas jedzenia, najlepiej będzie 15 min przed i 15 min po każdym daniu. Codziennie staraj się zwiększać ilość wypijanej wody, aż dojdziesz do tej właściwej.

Jaką wodę wybierać? Każdą. Najlepiej taką, którą lubisz najbardziej. Pamiętajcie, że nawet wodę powinniśmy kupować z głową. Często kupujemy wodę źródlaną, pozbawioną substancji mineralnych. Sprawdzajcie etykiety, często wody z najgłośniejszymi reklamami mają mniej składników mineralnych niż woda z kranu.

Weronika Stopczyńska