Od połowy lipca br. można bezpłatnie skorzystać z nowej atrakcji turystycznej na mapie obszaru LGD Lider Pojezierza – powstała wieża widokowa. W miejscowości Góralice została wyremontowana i zagospodarowana na ten cel wieża zabytkowego kościoła parafialnego.

Wnętrze wieży zostało wyremontowane, odtworzono drewnianą klatkę schodową, wyeksponowano  detale ceglane i kamienne. Wewnątrz wieży znajdują się dzwony i resztki mechanizmu zegara. Jeden z dzwonów waży blisko 1 tonę i jest zawieszony na unikalnym drewnianym łożu. Blasku z daleka dodaje odnowiona elewacja ceglana wieży zegarowej. Na turystów czeka jeszcze jedna atrakcja – na placu kościelnym została ustawiona  wystawa edukacyjna poświęcona historii i technice budowy kościołów kamiennych. Opisane zostały kościoły z 13 gmin wchodzących w skład stowarzyszenia Lider Pojezierza. Informacje zaprezentowane zostały w sposób bardzo przejrzysty, przedstawiają cechy unikatowe budowli, głównie elementy kamienne, ryglowe, zapomniane. Na posterach przygotowano ciąg obrazowy w jaki sposób planowano budowę, jak gromadzono budulec, jakich używano narzędzi, jak długo i z jakich składników przygotowywano zaprawę.  Jest także wiele ciekawostek mogących być przyczynkiem legend i wydarzeń z minionej epoki. Wystawa została tak zaprojektowana, aby trafiała do wyobraźni. Więcej szczegółów nie zdradzimy. Zapraszamy na plac kościelny!

Całe przedsięwzięcie zostało opracowane w projekcie pod nazwą "Utworzenie punktu widokowego na trasie rowerowej Pojeziernej w Góralicach na bazie wykorzystania obiektu zabytkowego".„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie”.