Po raz kolejny w Gryfinie odbyło się widowisko historyczne "Powrót do Arhnem". Rekonstrukcja odbyła się 23 września o godzinie 17:00 na gryfińskim nabrzeżu z udziałem ponad 200 rekonstruktorów w mundurach amerykańskich, brytyjskich, polskich i niemieckich z okresu II Wojny Światowej.


Widowisko poprzedzone zostało zajęciami edukacyjnymi w szkołach na terenie gminy. Uczniowie mieli okazję poznać losy żołnierzy generała Stanisława Sosabowskiego wraz przebiegiem Operacji Market-Garden. Prelekcje wzbogacone zostały prezentacją uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, używanego przez Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie.  Prezentacja wyposażenia wojskowego była dostępna dla wszystkich w sobotę od godziny 12:00 na Placu Księcia Barnima I w Gryfinie.

Główne wydarzenie, czyli rekonstrukcja Historyczna "Powrót do Arhnem" przygotowana została przez Gminę Gryfino, Studio Historyczne "Huzar" z Koszalina i Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae - Dziedzictwo Pomorza. Głównym wątkiem wydarzenia było wyeskponowanie losów żołnierza polskiego w szerokim kontekście działań koalicji antyhitlerowskiej. Szczególny nacisk położony został na 1. Samodzielną Brygadę Spadochronową i jej uczestnictwo we wrześniu 1944r. w operacji Market-Garden. Całe wydarzenie wsparte było profesjonalnym komentarzem merytorycznym, wykonanym przez historyków wojskowości.

Wszystkie atrakcje związane z widowiskiem historycznym były bezpłatne. Na terenie imprezy zadbano o telebimy relacjonujące obraz z kamer oraz system nagłośnieniowy dla polepszenia komfortu odbioru widowiska przez widzów.