Bartnictwo, utrzymanie dziko żyjących pszczół miodnych w lesie. W czasie polsko- niemieckiego warsztatu odbywającego się w weekend poznamy tradycyjne metody wydrążania barci i kłód bartnych wykutych ręcznie przy użyciu narzędzi. Przygotowane przez kłody bartne zawieszone zostaną w Parku Przyrody Szwajcaria Marchijska. Warsztaty poprowadzą doświadczeni eksperci z Niemiec i Polski!
W Polsce od 2007 r. leśne pszczoły miodne aktywnie zasiedlane są w wydrążonych drzewach. Ekolodzy i leśnicy z Polski i Brandenburgii przedstawią swoje doświadczenia i podzielą się z swoją wiedzą na temat znaczenia pszczół miodnych dla bioróżnorodności i ekosystemów leśnych. Zapraszamy szczególnie młodzież i dorosłych młodych duchem, bo chodzi o to, by doświadczać i przekazywać dawne rzemiosło wszystkimi zmysłami!
Komunikację przez cały weekend umożliwią tłumacze.
Mile widziane jest zainteresowanie pracą edukacyjną z zakresu zrównoważonego rozwoju, doświadczenie z (dzikimi) pszczołami miodnymi lub z obróbką drewna. Być może mają Państwo już swój zespół, z którymi chcieliby Państwo podjąć się wyzwania rewitalizacji rzemiosła bartnictwa i przyczynić się w ten sposób do ochrony różnorodności gatunkowej i biologicznej? Zapraszamy do Centrum Edukacji Ekologicznej “Drei Eichen”!
Prowadzący to m.in.: Andrzej Pazura, Jacek Adamczewski, Heinz Risse
Miejsce: Centrum Edukacji Ekologicznej “Drei Eichen”,
Königstr. 62, 15377 Buckow; www.dreichen.de
Kiedy: od piątku 24.9. (przyjazd do godziny 13.00) do niedzieli 26.9. (wyjazd od około godziny 15.00).
Koszt: 50 do 60 € w zależności od własnych możliwości dla dorosłych pracujących - z każdym dobrowolnym euro więcej wspierasz młodzież!
Rejestracja, pytania i więcej informacji: tagung@dreichen.de