W tym roku Polska obchodzi 100-lecie odzyskania Niepodległości. Różańsko również wniosło swoją cegiełkę w ogólnopolskie obchody! W sobotę 15 września na dużym boisku sportowym w Różańsku odbył się okolicznościowy bieg im. Legionisty Michała Gawlasa pod hasłem "100 kilometrów na 100-lecie Niepodległości".

Patron biegu, Michał Gawlas (1895-1967) - mieszkaniec Różańska, był żołnierzem Legionów Józefa Piłsudskiego. W latach 1914-1918 latach walczył o niepodległość Polski. Odznaczony zbiorowo Srebrnym Krzyżem Orderu Wojskowego Virtuti Militari. Dziś spoczywa na naszym cmentarzu.

Każdy z ponad 100 uczestników, od juniora do seniora, przebiegł lub przemaszerował w biało-czerwonej koszulce symboliczny kilometr. Z numerem 1 udział wziął wnuk legionisty, jego imiennik pan Michał Gawlas, natomiast z numerem 100 sołtys Różańska - Andrzej Lewandowski.

Na zakończenie imprezy delegacja mieszkańców złożyła wieniec na grobie śp. Michała Gawlasa.

Organizatorami wydarzenia były Stowarzyszenie Koło Chłopów Wiejskich w Różańsku oraz Polska Fundacja Społeczeństwa Przedsiębiorczego. Wsparcie finansowe zapewniły natomiast Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Powiat Myśliborski oraz Gmina Dębno