Jak informuje Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu  na Odrze granicznej w rejonie Gozdowic ostrzeżenie hydrologiczne: na skutek rozwoju zjawisk lodowych, następują wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich z możliwością przekroczenia w ciągu najbliższych godzin stanu ostrzegawczego.

Od poniedziałku pierwsze plusowe stopnie w ciągu dnia i łagodniejsze temperatury w nocy.
Wysokie ciśnienie powietrza, jak również bardzo zimne powietrze polarne początkowo nadal decydują o pogodzie. Układ niskiego ciśnienia dotrze do regionu od zachodu w poniedziałek po południu i zapoczątkuje przejaśnienia. W całym kraju w ciągu dnia lekka zmarzlina, w nocy do poniedziałku i poniedziałku rano rozległy silny mróz.
 

Spływający lód dryfujący przesunął krawędź lodową na Odrze dalej w górę rzeki. Został zaobserwowany na km 664 nieco powyżej wskaźnika Hohensaaten-Finow. Wczoraj o 8:45 na wodowskazie Hohensaaten-Finow osiągnięto i przekroczono stopień alarmowy 2 z oblodzeniem. Z lekko opadającą pokrywą lodową poziom wody w obszarze poniżej Osinowa Dolnego nieznacznie się obniża. Dla odcinka rzeki Odry od km 633,0 do 676,4 strona niemiecka ogłosiła 2 stopień alarmowy z mocą obowiązującą od niedzieli 14.02.2021 r.
 
W nadchodzącym tygodniu, wraz z łagodniejszymi temperaturami, spodziewane jest rozpoczęcie lodołamania przez polskie i niemieckie lodołamacze.

Przy spodziewanych w nocy na poniedziałek temperaturach od umiarkowanych do silnych mrozów, poziom lodu będzie się nadal przesuwał w górę rzeki, a lokalnie mogą wystąpić znaczne wzrosty poziomu wody spowodowane przez lód.
Z obecnego punktu widzenia poziom wody na wodowskazie sprawozdawczym Hohensaaten-Finow będzie się nieznacznie wahał w okolicach wokół wartości orientacyjnej poziomu alarmowego 2 z oblodzeniem w najbliższych godzinach. Bardziej konkretna prognoza nie jest możliwa.

Na polskim wodowskazie Gozdowice, który znajduje się około 20 km w górę rzeki od Hohensaaten-Finow, widoczna jest lekka tendencja wzrostowa o 11 cm w ciągu ostatnich 15 godzin.