60 dzieci z gminy Dębno przebadano profilaktycznie w ramach akcji zorganizowanej we współpracy z Fundacją Ronalda McDonalda. Ambulans stał przy Szkole Podstawowej nr 1 w Dębnie. To już czwarta wizyta specjalistycznego ambulansu w ramach programu „NIE nowotworom u dzieci”.

Badania odbyły się w dniach 12-13 października 2020 r. w specjalistycznym ambulansie, w którym lekarz specjalista wykonywał bezpłatne badania ultrasonograficzne. Badaniem objęte były narządy wewnętrzne jamy brzusznej, węzły chłonne, tarczyca, a u chłopców także narządy płciowe. Po badaniu rodzice otrzymali wyniki oraz dodatkowe porady, związane z koniecznością wykonania innych specjalistycznych badań i dalszej diagnostyki.
Za każdym razem akcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W kilka godzin lista chętnych została zamknięta. Rodzice korzystają z tej możliwości badań, bo jak mówią zależy im na kontrolowaniu stanu zdrowia swojego dziecka. - Lepiej poświęcić czas na profilaktykę niż cokolwiek niepokojącego przegapić – mówiła jedna z mam. Dodatkową zaletą tych badań było to, że można było z nich skorzystać bez kolejek, na miejscu.
Badania miały odbyć się wiosną, ale zostały odwołane ze względu na ogłoszoną pandemie. Fundacja wznowiła realizację akcji. Tym razem badaniami objęto wyłącznie dzieci w wieku 4- 6 lat. – Badania stały pod znakiem zapytania, ale ze względu na niską liczbę zakażeń w naszej gminie mogły się odbyć. Realizowane były zgodnie z obostrzeniami i wymaganiami sanitarnymi. Zaraz po wizycie w Dębnie, ambulans miał ruszać do kolejnych miast, ale niestety badania odwołano. Można więc powiedzieć, że nam się udało – mówi Irena Jaślan, koordynator akcji z ramienia Urzędu Miejskiego w Dębnie.
Lekarz, wolontariuszka, rodzic, trzy małe dziewczynki, koordynatorzy z Fundacji przed ambulansem
To już czwarta wizyta ambulansu w naszej gminie. W sumie dzięki niej udało się już przebadać ponad 500 najmłodszych mieszkańców.  
Oprócz wsparcia Fundacji Ronalda McDonalda, Gmina Dębno poniosła koszt w wysokości ponad 4 tys. zł. Zapraszamy na kolejne badania, które mamy nadzieję odbędą się w przyszłym roku.
Program „NIE nowotworom u dzieci” w Polsce działa od 2005 roku. Zakres badań i program powstał pod kierunkiem krajowego konsultanta ds. onkologii i hematologii dziecięcej prof. Jerzego R. Kowalczyka, a specjaliści na pokładzie ambulansu to lekarze radiolodzy dziecięcy z certyfikatami Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego.