Kierowcy, którzy wjeżdżają do lasu pomimo zakazu, wszechobecne śmieci – to obraz, który zwykle kojarzy się z grzybiarzami. Jak się okazuje, takie przedstawianie grzybiarzy odchodzi w niepamięć, jak twierdzi zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Chojna, problemów jest z każdym rokiem mniej.


Mokre lato i wszystko wskazuje, że równie deszczowa jesień, będzie sprzyjała grzybiarzom. Już teraz ruszają oni do okolicznych lasów w poszukiwaniu prawdziwków, podgrzybków, czy też kurek. Czy leśnicy znów będą się borykali z nielegalnym wjazdem do lasów i śmieceniem?

- Grzybobranie to sport narodowy Polaków – uśmiecha się Sylwan Barcz, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Chojna. - Na terenie naszego nadleśnictwa jest kilka dróg udostępnionych dla kierowców, to drogi gminne brukowane, łączące historyczne miejscowości. Grzybiarze z reguły zostawiają auta na poboczach, więc wjazd do lasu nie jest to już tak duży problem. Miejscowi doskonale te drogi znają. Szczecinianie, gdy przyjeżdżają, to parkują nad jeziorem Ostrów i do lasu ruszają pieszo. Grzybiarzy mamy na poziomie – dodaje.

Przyznaje, że sporadycznie zdarza się jeszcze, że ktoś złamie reguły i wjedzie do lasu, ale są to przypadki incydentalne. Wówczas leśnicy starają się nie karać mandatami, ale pouczać i edukować.

- Przyjmowane jest to ze zrozumieniem – mówi Sylwan Barcz.

Mniej problemów jest też z grzybiarzami, którzy w lasach zostawiają śmieci. Zastępca nadleśniczego wyjaśnia, że to efekt wielu lat pracy z młodzieżą. Leśnicy starają się edukować dzieci już w przedszkolach i to zdaje egzamin.

- Mamy też tak zawarte umowy z firmami świadczącymi usługi leśne. Firmy te sprzątają śmieci, nawet jeśli odpady do nich nie należą – mówi Sylwan Barcz.

Większym problemem są za to nielegalne wysypiska śmieci, ale to nie grzybiarza są tu winni. Niestety wciąż są tacy ludzie, którzy w lasach porzucają odpady budowlane. Uprzątnięcie takiego wysypiska to spore koszty. Jeśli zliczyć wydatki z tym związane z całego roku, to wychodzą kwoty, które pozwoliłyby na zbudowanie np. dobrze wyposażonego parkingu leśnego.