W związku z licznie występującymi stanowiskami Barszczu Sosnowskiego na terenie gminy Banie, biorąc pod uwagę przede wszystkim zagrożenie jakie niesie za sobą kontakt z tą rośliną zwracam się z apelem do wszystkich mieszkańców gminy Banie o zgłaszanie występowania wskazanej rośliny w celu jej likwidacji. Zgłaszać można występowanie stanowisk rośliny nie tylko na własnej nieruchomości lecz na powierzchni całej gminy.Likwidacja roślin dokonywana będzie systematycznie przez wyspecjalizowanych pracowników Urzędu w ramach stosownych uzgodnień z właścicielami nieruchomości.
Proszę zgłaszać zastepcawojta@banie.pl edg@banie.pl 
lub telefonicznie Arkadiusz Łysik-zastępca wójta 600363991,
Aleksandra Kamieniorz 91 4166381 wew. 13


Należy unikać bezpośredniego kontaktu z tą rośliną. 
W razie konieczności należy chronić skórę, ubierając się szczelnie, najlepiej w strój z materiałów syntetycznych, wodoodpornych, w tym rękawice z długimi rękawami.
Chronić należy także oczy, zakładając okulary. Jeżeli doszło do kontaktu z rośliną, należy niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne przynajmniej przez 48 godzin.
W przypadku kontaktu soku roślin z oczami, należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem (nosić okulary z filtrem chroniącym przed ultrafioletem).
Jeśli doszło do podrażnienia skóry, objawy zapalne zmniejsza zastosowanie miejscowo maści.