Od nowego roku każdy płatnik składek ZUS będzie dokonywał przelewów na indywidualne konto bankowe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła informacje o kontach, a to z kolei jest wykorzystywane przez oszustów. Możecie sprawdzić, czy nie padliście ofiarą przestępców.


Pojawiają się sygnały o listach wysyłanych do przedsiębiorców przez oszustów, przesyłki są łudząco podobne do tych, jakie nadaje ZUS, różnią się tylko numerem konta bankowego. Jak się okazuje, przestępcy postanowili wykorzystać głośną kampanię Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli się nabierzemy, to może nas to drogo kosztować.

Nowe rozwiązanie systemowe opiera się o wprowadzenie jednego numeru rachunku bankowego do wpłat składek. ZUS wysyła listem poleconym informacje o zmianach wraz z numerem nowego indywidualnego rachunku do wpłat. Jak informuje ZUS, każdy numer konta bankowego ma swoją indywidualną i charakterystyczną strukturę. Jedną ze wskazówek jest to, że przedsiębiorcy w numerze konta bankowego mogą odnaleźć dziesięć cyfr stanowiących ich numer NIP.

Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości, to może się udać do najbliższej placówki ZUS i tam zweryfikować informacje z listu, który trafił do skrzynki pocztowej.