Nietypowa akcja ratownicza myśliborskich strażaków. Druhowie ruszyli na pomoc sarnie, która utknęła na zamarzniętej tafli lodu jeziora Zbrzyca w Myśliborzu.


Niosą pomoc przede wszystkim ludziom, kiedy jednak zachodzi taka potrzeba, bez wahania ratują także zwierzęta. Na ratunek właśnie zwierzęciu ruszyli strażacy KP PSP w Myśliborzu, kiedy 22.02.2018 r. do dyżurnego stanowiska kierowania wpłynęła informacja o uwięzionej na lodzie jeziora Zbrzyca (Oczko) sarnie.

Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały dwa zastępy z JRG Myślibórz. Zwierzę znajdowało się 40 metrów od brzegu, a po wielu próbach dotarcia na ląd było na tyle wycieńczone, że nawet nie próbowało uciekać przed ratownikami.

Ratownicy w skafandrach typu suchego i zabezpieczeni linkami, poruszając się po lodzie o grubości 8 cm próbowali nakierować zwierzę do powrotu na brzeg. Sarna jednak nie miała na tyle siły do tego by samodzielnie się poruszać, dlatego strażacy spętali zwierzę, umieścili na kocu i doholowali do brzegu, a następnie wypuścili na wolność.