Od wielu lat wjazd do Szczecina od strony Przecławia i Warzymic w godzinach szczytu dla mieszkańców Gryfina czy okolicznych miejscowości nierzadko wiązał się ze sporymi utrudnieniami i staniem w przysłowiowym "korku". Już niebawem tego typu sytuacje kierowcy będą mogli puścić w niepamięć. Dziś w Urzędzie Wojewódzki podpisano umowę na budowę obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 13.


Budowa krajowej "trzynastki" będzie nowym połączeniem Szczecina z autostradą A6 omijającym podmiejskie miejscowości, jej początkowy fragment z nowym węzłem drogowym Szczecin Zachód (Kołbaskowo) będzie początkiem Zachodniej Obwodnicy Szczecina.

- To inwestycja, na którą mieszkańcy, zwłaszcza Przecławia i Warzymic, czekali od lat – mówi Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski – Dzięki nowej drodze oddzielony zostanie ruch lokalny od tranzytowego. Skończą się korki, które tworzą się codziennie w tych podszczecińskich miejscowościach w godzinach szczytu na obecnym przebiegu drogi. Poprawi się też skomunikowanie Szczecina z siecią autostrad i dróg ekspresowych.

Inwestycję o długości 6,5 km zrealizuje firma Energopol Szczecin S.A. Umowa na zaprojektowanie i budowę tej drogi opiewa na kwotę blisko 141 milionów złotych.

- Pierwsze 15 miesięcy realizacji kontraktu to prace projektowe i uzyskiwanie decyzji ZRID, po jej wydaniu ruszą roboty budowlane - mówi Łukasz Lendner Dyrektor GDDKiA O/Szczecin.

Obwodnica Przecławia i Warzymic w ciągu DK nr 13 będzie dwujezdniową drogą klasy GP (główna ruchu przyśpieszonego). Trasa ta wyprowadzi ruch w relacji miasto Szczecin – autostrada A6 z podszczecińskich miejscowości Przecław i Warzymice. Droga rozpocznie się od ronda im. Hermana Hakena, na którym powstanie nowy wylot w kierunku południowym. Trasa będzie przebiegać na zachód od centrum handlowego w kierunku południowo-zachodnim około 1 km od istniejącego przebiegu DK 13. Na południe od Przecławia (pierwszy łuk za miejscowością) obwodnica wejdzie w obecny przebieg DK13, by następnie w rejonie Smętowic skręcić w kierunku południowym – do autostrady A6. W ramach inwestycji powstaną dwa węzły drogowe – węzeł Przecław na drodze Przecław – Ustowo i węzeł drogowy Szczecin Zachód na połączeniu z autostradą A6. Węzeł Szczecin Zachód będzie węzłem typu koniczyna z jezdniami zbiorczo-rozprowadzającymi w ciągu autostrady. Wraz z uruchomieniem nowego węzła zostanie zamknięty obecnie funkcjonującego węzeł, który powstał w latach 30 ubiegłego wieku i nie spełnia współczesnych parametrów. 

Realizacja inwestycji powinna zakończyć się w II kwartale 2021 roku.

Czytaj także:
Będzie obwodnica. GDDKiA ogłosiła przetarg!