Polski Związek Piłki Nożnej wystartował z pilotażowym programem certyfikowania najlepszych szkółek piłkarskich w kraju. Wśród tych, które zostały docenione jako pierwsze, w województwie zachodniopomorskim jest zaledwie osiem – w tym Uczniowski Klub Sportowy DĘBNO!

Ideą innowacyjnego programu certyfikacji szkółek piłkarskich przez Polski Związek Piłki Nożnej jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami, pomoc w ich szkoleniu oraz weryfikacja faktycznej jakości szkółek.

Ocena odbywa się poprzez przyznanie danemu podmiotowi jednego z trzech certyfikatów – brązowego, srebrnego lub złotego, co świadczy o tym, że szkółka spełnia szereg kryteriów i daje gwarancje odpowiedniej jakości szkolenia. Takie wyróżnienie od PZPN oznacza, że doceniony podmiot dołącza do elitarnego grona szkółek, które są w naszym kraju jednymi z najlepszych miejsc do rozwijania piłkarskich umiejętności. Jest to istotna informacja dla rodziców, którym łatwiej będzie wybrać KLUB, do którego zapisać swoją pociechę.

Do pilotażowej edycji programu zakwalifikowano w całej Polsce 160 podmiotów (szacuje się, że w Polsce działa ok. 4 tysiące szkółek). Zdecydowana większość z nich w pierwszej kolejności może ubiegać się o otrzymanie certyfikatu brązowego, co będzie impulsem do dalszego rozwoju i furtką, aby w kolejnych latach starać się o odznaczenia wyższe. Te na dziś przysługiwać będą w zasadzie tylko nielicznym szkółkom.

Wśród wyróżnionych w tym roku jest zaledwie osiem podmiotów reprezentujących województwo zachodniopomorskie ! Jesteśmy wśród takich firm jak.: AP POGOŃ Szczecin,BAŁTYK Koszalin, CHEMIK Police, FALA Międzyzdroje, Kotwica Kołobrzeg, AP Szczecinek, GAVIA Choszczno. W całym naszym województwie działa ponad 210 podmiotów odpowiedzialnych za szkolenie dzieci. Znalezienie się wśród wskazanych OŚMIU – jest doskonałą wiadomością.

– Uczniowski Klub Sportowy DĘBNO został przez Zachodniopomorski Związek Piłki Nożnej wskazany do fazy pilotażowej ze względu na bardzo dużą jakość organizacyjną oraz szkoleniową w zakresie szkolenia dzieci i młodzieży – czytamy w piśmie od PZPN podpisanym przez sekretarza Macieja Sawickiego i Magdalenę Urbańską, dyrektora departamentu piłki amatorskiej.

– Proces weryfikacji potrwa kilka najbliższych miesięcy. Przed nami m.in. jeszcze w lutym wyjazd do Warszawy i szkolenie w siedzibie PZPN. Finalnie certyfikaty zostaną wręczone we wrześniu – wyjaśnia dalsze kroki Tomasz Pluciński, prezes UKS Dębno, który nie ukrywa satysfakcji z udziału w pilotażowym programie.

– To kolejny dowód na to, że obraliśmy właściwy kierunek, a dzieci z naszego klubu, czyli już ponad 300 osób, odbiera jedne z najlepszych w tym województwie, ale i kraju, lekcje piłki nożnej. Jako klub i tworzący go młodzi piłkarze oraz ich wykwalifikowani trenerzy robimy systematyczne postępy. Nasza szkółka rośnie, bierzemy udział w rozgrywkach i międzyklubowych turniejach. Na co dzień wkładamy mnóstwo serca i umiejętności w treningi w każdej z ponad 10 grup. Będziemy dumni z możliwości legitymowania się certyfikatem związku i  zrobimy wszystko, żeby aplikować o możliwość otrzymania jak najwyższego – deklaruje prezes UKS Dębno.

LICZBY

20 ZAWODNIKÓW może maksymalnie trenować jeden szkoleniowiec, by ośrodek mógł się ubiegać o brązową gwiazdkę PZPN.

6 KRYTERIÓW będzie branych pod uwagę przy ocenie szkółek: infrastruktura, kwalifikacje trenerów, liczba zawodników na trenera, sprzęt, liczba drużyn i program szkoleniowy.