19 maja 2017 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Stołecznej uczestniczyli w XIII Zlocie Szkół i Placówek im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Osiecznicy. To było niesamowite przeżycie dla każdego uczestnika zlotu. Uroczystość rozpoczęła się od Eucharystii, którą celebrował ks. Piotr Sadkiewicz - Kawaler Orderu Uśmiechu.


Kościół pełen był gości oraz uczniów z różnych szkół, z terenu całej Polski. Nie zabrakło również mediów, które nagrywały i relacjonowały przebieg uroczystości. Uroczysta procesja ze sztandarami z 18 szkół oraz orkiestra dęta z Krosna Odrzańskiego uświetniły Mszę Świętą, na której obecni byli zaproszeni Kawalerowie Orderu Uśmiechu, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, pełniący także funkcję Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, przedstawiciele władz gminy, powiatu, radni, sołtysi, dyrektorzy szkół oraz społeczność lokalna.

Najważniejszym gościem, otoczonym kręgiem dzieci był Rzecznik Praw Dziecka, który z wielką radością witał wszystkich i jednocześnie ściskał, a także przytulał małe pociechy do siebie. Dzieci oszalały na jego punkcie, biegały za nim, by zrobić sobie zdjęcie, bądź otrzymać autograf. Emocji było co nie miara. Nie zabrakło również indywidualnego spotkania uczniów ze Stołecznej Stołecznej z Rzecznikiem Praw Dziecka, który w atmosferze humoru, radości i śmiechu przekazywał uczniom najważniejsze wartości.

Bardzo ważnym momentem w całej uroczystości była ceremonia nadania tytułu „ Kawalera Orderu Uśmiechu” oraz uhonorowanie zaszczytnym medalem Bati Gilad z Izraela, która jest Przewodniczącą Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. Upowszechnia ideę Janusza Korczaka oraz jego pedagogikę w codziennej pracy z dziećmi i dla dzieci. 

Wszystkie szkoły zaprezentowały programy artystyczne pełne ludowej nuty. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Stołecznej zaśpiewali piosenkę o naszym regionie i piosenkę „ Kukułeczka” wraz z układem tanecznym.Występ został nagrodzony gromkimi brawami.