1 marca już po raz ósmy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To szczególna data, będąca rocznicą stracenia w 1951 roku przez bezpiekę siedmiu przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” - kierownictwa ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. O bohaterach - Żołnierzach Niezłomnych, którzy poświęcili swoje życie walcząc o wolność naszej Ojczyzny pamiętali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Stołecznej, w sposób szczególny obchodząc ten dzień.


Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczniowie przygotowali uroczystość upamiętniającą tragiczny los "oszukanych, porzuconych, nieugiętych" oraz ich nierówną walkę i poświęcenie.

- W tym roku obejrzeliśmy montaż słowno-muzyczny nawiązujący do burzliwych dziejów z naszej historii. Z uwagą wysłuchaliśmy pieśni i piosenek w wykonaniu solistów i chóru poświęconych "żołnierzom z lasu" ich rodzinom i dowódcom, obejrzeliśmy "Taniec wilków", a także mogliśmy uczestniczyć w Apelu Poległych. Recytatorzy przypomnieli wszystkim imiona, nazwiska i pseudonimy dowódców oddziałów podziemia niepodległościowego oraz fakty i wydarzenia historyczne. Nawiązaniem do tamtych dni była przygotowana dekoracja, mundury żołnierzy, a także rekwizyty pojawiające się na scenie. - mówi Elżbieta Bożek nauczycielka ze SP w Stołecznej.

Na zakończenie uroczystości przed zgromadzoną publiką zaprezentował się zespół "Do-re-mi", następnie wspólnie złożono hołd Żołnierzom Niezłomnym dziękując za wolną Ojczyznę.