Mija 85 lat od tragicznego lotu litewskich lotników: Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa. Samolot na pokładzie z pilotami rozbił się w nocy 17 lipca 1933 r. w lesie niedaleko Pszczelnika w powiecie myśliborski. Pamięć o tym tragicznym zdarzeniu uczczona został podczas uroczystych obchodów, które odbyły się w niedzielę 15 lipca br.


15 lipca br. ministrowie obrony narodowej i spraw zagranicznych Polski i Litwy oraz wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz uczestniczyli w obchodach 85. rocznicy lotu przez Atlantyk litewskich pilotów.

Po ponad 37 godzinach lotu Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa, doszło do tragedii. 17 lipca w nocy, w lesie w okolicy Kundham (obecnie Pszczelnik, koło Myśliborza) w ówczesnych Niemczech, doszło do katastrofy – samolot rozbił się, a obaj Litwini zginęli. Do celu zabrakło im 650 km. Nad ranem znaleziono szczątki samolotu i ciała lotników.

Uroczystości upamiętniające bohaterski lot litewskich lotników, rozpoczęły się mszą świętą w katedrze św. Jakuba w Szczecinie, którą celebrował metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. W liturgii udział wzięli ministrowie obrony i spraw zagranicznych Polski oraz Litwy: Mariusz Błaszczak i Raimundas Karoblis oraz Jacek Czaputowicz i Linas Linkeviczius oraz wicewojewoda Marek Subocz. Po mszy odbyła się ceremonia wręczenia odznaki honorowej "Gwiazda Dyplomacji Litwy" arcybiskupowi Andrzejowi Dziędze. Następnie ministrowie złożyli kwiaty przy tablicy poświęconej litewskim lotnikom, znajdującej się w katedrze.

W południe, przy pomniku litewskich lotników w Pszczelniku niedaleko Myśliborza - miejscu, gdzie doszło do katastrofy odbyła się dalsza część obchodów 85. rocznicy lotu przez Atlantyk litewskich pilotów. Uroczystość rozpoczęła liturgia słowa, następnie wygłoszone zostały przemówienia okolicznościowe oraz wręczono odznaczenia. Ministrowie złożyli wieńce przy pomniku poległych lotników. Obchody uświetnił występ orkiestry sił powietrznych litewskiego wojska oraz powitanie VI tradycyjnej sztafety honorowej „Soldin-Kaunas”. Po południu uczestnicy uroczystości zwiedzili muzeum w pszczelnickim lesie poświęcone litewskim lotnikom.