Metalowe serce na plastikowe nakrętki

W Osinowie Dolnym pojawił się czerwony pojemnik – metalowe serce na plastikowe nakrętki. -  Pierwszy w gminie! - mówi nam sołtys miejscowości Andrzej Szwałek, pomysłodawca i realizator projektu w jednym. W 72 godziny uzbierało się całe serce! To doskonały materiał na surowiec wtórny i sposób na pomoc charytatywną – przekonuje i zachęca do włączenia się w zbiórkę.

Metalowe serce na plastikowe nakrętki stanęło w centrum Osinowa, metalową instalację w kształcie serca trudno przeoczyć. Pomimo pandemii i nielicznej rzeszy odwiedzających w tym czasie ludzi sami mieszkańcy zdołali w rekordowym czasie wypełnić pustkę w sercu po brzegi. - Jak ja to teraz wyjmę - śmieje się pan Andrzej.

Metalowe serca na plastikowe nakrętki to forma pomocy charytatywnej – nakrętki, zamiast trafić do śmieci, mogą otrzymać drugie życie. Po ich przerobieniu na surowiec wtórny – plastikowy granulat, powstają np. doniczki, wiadra, czy łopaty.


Jedno metalowe serce pomieści ok. 60 kg plastikowych nakrętek. 

Jak zaznacza pan sołtys, metalowe serce na plastikowe nakrętki służą do zbiórki wszystkich plastikowych nakrętek: z butelek po wodzie mineralnej, napojach, sokach, a także po jogurtach i chemii gospodarczej czy kosmetykach.

Dlaczego w charytatywnych zbiórkach zbierane są akurat nakrętki, a nie jakiś inny rodzaj odpadu? Bo są one stosunkowo ciężkie, a jednocześnie zajmują mało miejska i łatwo je gromadzić. Podobne pojemniki z powodzeniem funkcjonują już w wielu polskich miastach. Dzięki nim mieszkańcy mogą przyczynić się do pomocy potrzebującym, jednocześnie troszcząc się również o ekologię.