Moda na aktywny i zdrowy styl życia nie przemija. Dziś (13 bm.) kilkadziesiąt osób wyruszyło z placu Barnima na trasę drugiego etapu tegorocznych Gryfińskich Rajdów Rowerowych.   


GRR to masowa impreza rekreacyjna; nieprzerwanie trwa od 1995 roku. Były takie edycje, podczas których na trasy wyjeżdżało ponad trzystu rowerzystów.

- Rower wpływa korzystnie na zdrowie. Jazda na rowerze zwiększa wydajność serca i płuc, poprawia siłę mięśni, zapobiega nadwadze, opóźnia proces starzenia się i przedłuża życie. Rower najbardziej efektywnie wykorzystuje odnawialną energię ludzkich mięśni. Pomaga zwalczać stres, zmuszając organizm do wysiłku fizycznego, a tym samym do wyrzucenia złej energii. Rowerzyści są w lepszej formie fizycznej i umysłowej niż ci, którzy nie jeżdżą na rowerze. Naukowcy twierdzą, że połowa ludzi stosujących obecnie leki obniżające zbyt wysokie ciśnienie krwi mogłaby z tego zrezygnować, gdyby zaczęła systematycznie jeździć na rowerze – o zaletach turystyki rowerowej przekonuje Andrzej Urbański, organizator sportowej imprezy.

Uczestnicy dzisiejszej wyprawy mają do pokonania północny odcinek Doliny Tywy, a do wyboru dwie trasy: dłuższą, 40-kilometrową (Gryfino–Pargowo–Krasowo–Kamieniec–Święta Góra–Czarna Chata–Moczyły–Kołbaskowo–Neu Rosow–Radekow–Tantow–Gryfino) lub 27-kilometrową (Gryfino–Pargowo– Krasowo–Kamieniec–Krasowo–Święta Góra–Uroczysko Czarna Chata–Kamieniec–Gryfino). Trasę tę organizatorzy zaliczają do najatrakcyjniejszych.

Głównym organizatorem GRR jest Międzyszkolny Klub Sportowy „Hermes” w Gryfinie, organizatorem wspierającym – Powiat Gryfino, całość od 22 lat koordynuje Andrzej Urbański. Pan Andrzej jest również jest pomysłodawcą tras i map rowerowych po gminie oraz współautorem wydawnictw turystycznych – „Rowerem po gminie Gryfino”, tomów I, II i III „Gryfińskich tras rowerowych” oraz corocznych biuletynów Gryfińskich Rajdów Rowerowych.

- Martwi nas, rowerzystów, fakt, że w ostatnich latach niewiele dzieje się w zakresie budowy nowych ścieżek. Sprawa nie jest chyba aż tak skomplikowana. Wydaje się, że zależy ona głównie od działań politycznych lokalnych samorządów – mówi A. Urbański.

Gryfińskie Rajdy Rowerowe to masowa impreza sportowa o charakterze otwartym, prorodzinnym; mogą w niej uczestniczyć dzieci, młodzież i dorośli. Aby ich zachęcić do uprawiania turystyki rowerowej, potrzebne są nowe ścieżki i trasy. Inwestowanie w infrastrukturę turystyczną opłaca się pod każdym względem.  
Maria Piznal