W Gryfinie renowacji doczeka się Pałacyk pod Lwami. Pomoc trafi też do zabytków w powiecie gryfińskim, myśliborskim i pyrzyckim. Marszałek Olgierd Geblewicz w środę 18 lipca br. podpisał w Gryfinie i Pyrzycach umowy o dotacjach na zabytki.


Pałacyk ze wsparciem RPO
Jedna z nich to prawie 3 mln zł unijnego dofinansowania w ramach RPO WZ 2014-2020. Pieniądze trafią na potrzeby konserwacji zabytkowego Pałacyk pod Lwami w Gryfinie. Beneficjentem jest Gmina Gryfino. Fundusze pozwolą na przeprowadzenie prac przy elewacji i stolarce, przystosowanie piwnicy i pierwszego piętra do prowadzenia działalności kulturalnej, a także na przeprowadzenie robót w innych częściach budynku i w jego pobliżu (fontanna na dziedzińcu, oczko wodne, droga dojazdowa).

Pałacyk pod Lwami to budynek o powierzchni użytkowej ponad 750 m2. Obiekt nazwano tak z powodu rzeźbionych wizerunków lwów zdobiących bramę wjazdową. Zabytek o charakterze podmiejskiego dworku pochodzi z końca  XIX  wieku. Należał do niemieckiego przedsiębiorcy Henricha Mollera producenta mydła, który wykupił znaczną część ówczesnych ogrodów znajdujących się poza średniowiecznymi murami miasta. W nim mieściła się siedziba towarzystwa śpiewaczego, hufca pracy ZHP czy szkół podstawowych, a obecnie działalność prowadzi Gryfiński Dom Kultury.

To jedna z 27 zachodniopomorskich perełek architektonicznych, które mogą liczyć na wsparcie Regionalnego Programu Operacyjnego. Urząd Marszałkowski przeznaczył na te obiekty prawie 48 mln zł unijnego dofinansowania.

Powiat gryfiński – zabytki ze wsparciem budżetu województwa
Środki z budżetu województwa trafią m.in. do Góralic (gm. Trzcińsko-Zdrój) na naprawę konstrukcji drewnianej dachu tamtejszego kościoła (15 tys. zł), do Kołbacza (gm. Stare Czarnowo) na wykonanie prac konserwatorskich przy elewacji północnej i wschodniej baszty więziennej w Kołbaczu (40 tys. zł) oraz do Cedyni, gdzie zaplanowano drugi etap remontu wieży kościoła parafialnego pw. Narodzenia NMP (20 tys. zł).

Umowy podpisane w Pyrzycach: zabytki w powiecie myśliborskim i pyrzyckim
Dzięki dotacjom z budżetu województwa w wysokości 12 tys. zł powstanie projekt budowlany prac przy mauzoleum rodu von Borcke w Giżynie (gm. Nowogródek Pomorski). Taka sama suma wesprze wykonanie projektu prac przy wieży kościoła parafialnego pw. Trójcy Świętej w Żukowie(gm. Przelewice) oraz przygotowanie dokumentacji zabezpieczenia i odtworzenia konstrukcji stropu oraz konstrukcji wieży kościoła pw. Rocha w Rościnie (gm. Myślibórz). 20 tys. zł wspomoże ratunkowy remont szachulcowej konstrukcji wieży wraz z remontem dachu kościoła w Piasecznie(gm. Dębno).

Ułatwienia dla inwestorów w Gryfinie
Wizyta w Gryfinie była również okazją do podpisania umowy w ramach RPO WZ dotyczącej uzbrojenia terenów inwestycyjnych w rejonie ul. Pomorskiej w Gryfinie. Zakres robót obejmie m.in. budowę jezdni dróg wewnętrznych, budowę kanalizacji deszczowej, przebudowę sieci elektroenergetycznej i teletechnicznej, budowę oświetlenia oraz przebudowę kanału melioracyjnego. Całkowity koszt to prawie 3 mln zł, z czego 2,5 mln zł to unijne dofinansowanie.