„Będziesz Święty” to tytuł pierwszego musicalu w Dębnie. Został on przygotowany z okazji XX Dnia Papieskiego. Ten dzień jest bardzo ważny dla mieszkańców Dębna i okolicy, ponieważ od 6 lat spotykamy się, by wspólnie wspominać naszego Wielkiego Rodaka. W tym roku podkreśliliśmy w szczególny sposób 100 rocznicę urodzin Papieża Św. Jana Pawła II.

W poprzednich latach spotkania słowno-muzyczne odbywały się najpierw w sali kominkowej parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej, potem w zabytkowym budynku Biblioteki Publicznej w Dębnie. Z roku na rok obserwowaliśmy coraz większe zainteresowanie mieszkańców i przybywających gości, i wtedy właśnie proboszcz parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła – ks. dziekan Henryk Łącki zaproponował, abyśmy tegoroczny XX Dzień Papieski przygotowali w naszym parafialnym kościele. Potem ksiądz Henryk bardzo pomógł w organizacji tego wielkiego dzieła. Niezastąpionym, ważnym miejscem spotkań warsztatowych okazało się salezjańskie przestronne Oratorium. To właśnie w Oratorium odbywała się większość prób do spektaklu o dzieciństwie i młodości Karola Wojtyły.  Wybierając dla spektaklu taki właśnie tytuł „Będziesz Święty” chcieliśmy przypomnieć i uświadomić sobie jeszcze raz, że każdy z nas powołany jest do świętości.
Św. Papież Polak też najpierw był po prostu dzieckiem, podobnym do naszych musicalowych dzieci, potem przyszedł czas gimnazjum, czas adolescencji i podejmowania coraz bardziej poważnych, życiowych decyzji. I choć świat zachęcał Go do zupełnie innych wyborów, a jednak „kręgosłup” moralny i Boże wychowanie w domu rodzinnym, postawa rodziców, to wszystko pozwoliło rozwijać talenty, szanować ludzi i cenić prawdę, kochać Ojczyznę, ale przede wszystkim Pana Boga.
Kadr z musicalu. kobiety w kapeluszach, dziewczynka. rower
Chcieliśmy pokazać i zaprezentować rodziców: mamę Emilię Wojtyłę, z domu Kaczorowską i Karola Wojtyłę tatę, który był porucznikiem wojska polskiego, a których to Kościół nazwał już „Sługami Bożymi” i 7 maja br. w Wadowicach odbyła się uroczysta sesja inaugurująca procesy beatyfikacyjne rodziców św. Jana Pawła II. Poznaliśmy też jeszcze dokładniej życie Lolka, bo tak właśnie mówili o Karolu rodzice i przyjaciele. Podczas musicalu pokazaliśmy też sytuację mieszkańców Wadowic, Krakowa i panujące wtedy nastroje w społeczeństwie.
Po wielu godzinach warsztatów muzycznych, wokalnych, aktorskich i tanecznych, które prowadzone były przez instruktorów z Dębna i ze Szczecina, podjęliśmy się zorganizowania eksponatów z okresu międzywojennego, a także garderoby, która charakteryzuje tamten czas historyczny.  Bardzo, bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które tak chętnie włączyły się do pomocy.  Panie, mieszkanki naszego miasta kroiły, szyły stroje odpowiednie do odpowiednich aktów na scenie. Ilości szytych spódniczek i kołnierzyków szkolnych były ambitne, ponieważ w musical zaangażowanych było ok. 70 osób.  Wielu ludzi dobrego serca chciało ofiarować coś od siebie, żeby pomóc przygotować ten „ŻYWY POMNIK” ŚW. JANA PAWŁA II i być „choćby skromną cegiełką” (tak mówili Dębnianie).
Instumentaliści, dzieci, młodzież, dorośli z instumentami
Pracując nad scenami, uczestnicy sami zastanawiali się nad tym, czy rzeczywiście aż tak wiele cierpienia i smutku przeżył mały Lolek?  Najpierw stracił przecież maleńką siostrę, a potem ukochaną mamę, gdy miał zaledwie 9 lat i to dwa miesiące przed swoją Pierwszą Komunią Święta; potem umiera Jego brat Edmund i, gdy Karol ma 21 lat odchodzi także Jego Tato... choć Lolek mówił przyjaciołom, że nie został sam, bo ma od nich bardzo duże wsparcie.
Kobiety w czerni chodzą w kółko, w środku płaczacy chłopiec i kobieta nachylona nad nim
Jako uczestnicy musicalu często wzruszaliśmy się głęboko i nie ukrywaliśmy łez na próbach. Podobne komentarze słyszeliśmy potem od widzów, po premierze spektaklu, że był głęboko wzruszający i autentyczny.
Ten rok jest wyjątkowo trudny, jeśli podejmujemy wysiłki, aby przygotować każde wydarzenie w zupełnej niepewności, ponieważ nie wiemy, jak potoczy się sytuacja epidemiologiczna w naszej Ojczyźnie, czy uda się dokończyć rozpoczęte dzieło?  Czy dzieci, młodzież i dorośli będą mogli zaprezentować swój wkład, wysiłek i pracę, którą należało bardzo porządnie wykonać, aby oddać należny szacunek. Już od początku wychodziliśmy z założenia, że każde nasze spotkanie i każdy wysiłek będą owocne i ważne, ponieważ wiedza i umiejętności, które zdobyliśmy są tak naprawdę tym, o co prosił nasz Święty: „Drodzy młodzi, niech was nie zadowala nic, co jest poniżej najwyższych ideałów! Nie dajcie się zniechęcić tym, którzy rozczarowani życiem nie słyszą głębszych i bardziej autentycznych pragnień ich serca. Macie rację, gdy nie godzicie się na nijakie rozrywki, przelotne mody i propozycje, które was umniejszają. Jeśli zachowacie wielkie pragnienie Boga, zdołacie uniknąć przeciętności i konformizmu, tak rozpowszechnionych w naszym społeczeństwie” (Ordzie do młodych całego świata z okazji XVII światowego Dnia Młodzieży). 
Chłopcy i dziewczyni siedzą po turecku wpatrzeni w jedną stronę
Podziękowania i gratulacje należą się organizatorom, instruktorom, wszystkim artystom, instrumentalistom, rodzicom dzieci musicalowych, pani, która na ten dzień upiekła trzy przepyszne, domowe torty urodzinowe na 100-lecie urodzin Św. Jana Pawła II.
Ogromne wyrazy uznania i wdzięczności kierujemy do Firmy „Viva art”, która zadbała o nagłośnienie, scenę, światła i profesjonalną obsługę spektaklu. 
Fundatorami tego wyjątkowego przedsięwzięcia jest parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębnie oraz ludzie dobrej woli z naszego miasta i okolicy, którzy przyczynili się do pokrycia kosztów zorganizowania i wystawienia musicalu w naszym kościele. Bardzo serdecznie dziękujemy za wsparcie i modlitwę.
Dziękujemy Panu Bogu, że mogliśmy zaprezentować to dzieło, choć w momencie ogłoszenia faktu, że cała Polska jest w żółtej strefie epidemiologicznej i niestety musical będzie musiał być zaprezentowany tylko dla bardzo małego grona naszych najbliższych rodzin (ze względu na obostrzenia sanitarne); ale jak się wkrótce okazało, w ciągu pierwszej doby,  transmisja online dotarła do ponad 17 000 osób (także poza granicami Polski).
Wszyscy aktorzy w świetle jupiterów
Dzień Papieski, który od 20 lat jest tak ważnym dniem dla Polaków stał się teraz w pewnym sensie wydarzeniem międzynarodowym. Dziękując Panu Bogu i Matce Przenajświętszej, powtarzamy za Św. Janem Pawłem II „ TOTUS TUUS”