Każde miasto chciałoby gościć jak najwięcej turystów, którzy z miłą chęcią wielokrotnie wracaliby do niego zostawiając w nim swoje pieniądze. Tak też kilka lat temu myślały władze Chojny stawiając tablice informacyjne na Szlaku Budowli Kamiennych i Cmentarzy Zapomnianych. Dziś ich stan jest opłakany.

Szukając informacji na temat całego szlaku natrafiamy na stronę Urzędu Miejskiego w Chojnie. Czytamy tam między innymi o tym, że: Przy zabytkowych budowlach na terenie gminy usytuowane zostały tablice z historycznym opisem obiektów. Przygotowanie i wydruk folderów promocyjnych pt.: „Szlak Budowli Kamiennych i Cmentarzy Zapomnianych Gminy Chojna” mający charakter informacyjny, w którym przedstawiona została mapa z lokalizacją poszczególnych zabytków oraz ich historią. Mamy nadzieję, iż infrastruktura powstała w wyniku realizacji projektu przyczyni się do rozwoju turystyki naszego regionu.

Tymczasem stan tablic woła o pomstę do nieba. Nikt nie zadał sobie trudu, by choćby raz na rok je oczyścić. W tej chwili ciężko spod grubej warstwy brudu odczytać znajdujące się na nich informacje na temat najstarszych zabytków w mieście.

- Nie ma ustalonych osób odpowiadających za ich czystość. Ten projekt promocyjny się już zakończył i nikt osobiście nie dba o stan tych tablic – mówi Anna Witek z Wydziału Planowania Przestrzennego, Inwestycji, Remontów i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Chojnie.

To jednak nie tłumaczy fatalnego stanu tablic. Powodem są oczywiście pieniądze, których w obecnym budżecie nie ma na utrzymanie czystości plansz.

- W tej chwili przeprowadzamy projekt naprawczy i w tej chwili nie mamy pieniędzy na ten cel. Ciężko mi powiedzieć czy w najbliższej przyszłości się na to znajdą. Przecież każdy, kto wykona dla nas taką usługę będzie chciał odpowiedniej zapłaty – tłumaczy urzędniczka.

Pozostaje tylko jedno pytanie. Czy taki stan tablic przy głównych atrakcjach miasta jest jego dobrą wizytówką?

Oskar Masternak