Słyszymy, że w najbliższych miesiącach nastąpią istotne zmiany na rynku urządzeń fiskalnych. By rozwiać wątpliwości związane z tym tematem, umówiliśmy się na rozmowę z panem Jakubem Pierzgalskim, właścicielem firmy Komputer Serwis JP zajmującej się sprzedażą i obsługą kas już od 18lat.

- Jakie są najistotniejsze zmiany, które pojawią się w branży fiskalnej?

- Od połowy 2019 roku obowiązywać będzie w niektórych branżach nakaz posiadania kas ONLINE.  Urządzenia te będą przesyłać przez Internet na serwery Ministerstwa Finansów informację o dokonanych sprzedażach.

- Czy w związku z tym zakup nowych kas będzie dotyczył wszystkich przedsiębiorców, także tych, którzy już posiadają „stare kasy”?

- Nie od razu. Jednakże prawdopodobnie z biegiem czasu wszystkie kasy trzeba będzie wymienić na urządzenia ONLINE. Tymczasem ministerstwo wyznaczyło już grupy przedsiębiorców, które będą musiały posiadać nowe urządzenia w najbliższym okresie.

- Kiedy zatem kasy nowej generacji pojawią się w sprzedaży?

- Zgodnie z zapowiedziami czołowych polskich producentów (Posnet, Elzab, Novitus, Edata) pojawią się one w naszym sklepie już na początku stycznia.

- Prosimy o wyjaśnienie, jak te urządzenia będą łączyły się z Internetem?

- Zarówno nowe kasy jak i drukarki fiskalne będą fabrycznie przystosowane po połączenia z Internetem przez sieć kablową, bezprzewodowo przez WiFi oraz sieć telefonii komórkowej. Naszym klientom, zależnie od miejsca wykonywania działalności, możemy pomóc w dostarczeniu Internetu kablowego czy też w postaci kart SIM przeznaczonych specjalnie do tego celu.

- Czy rząd, wymuszając na przedsiębiorcach wymianę kas, oferuje jakąś pomoc w ich sfinansowaniu?

- Według najnowszych informacji Urząd Skarbowy wymianę urządzeń starszego typu na ONLINE będzie dofinansowywał w kwocie 700zł.

- Czy może pan nam zdradzić, ile będą kosztowały nowe kasy?

- Producenci deklarują, iż koszt ich zakupu nie powinien być znacząco wyższy od zakupu dotychczasowych urządzeń.

-Jakie nowości, oprócz kas ONLINE, szykuje Komputer Serwis JP?

- Właśnie uruchomiliśmy nową usługę odroczonej na 4 miesiące płatności przy zakupie w kredycie wszystkich urządzeń fiskalnych.

Dla czytelników Obserwatora przygotowaliśmy miłą niespodziankę. Rabat 50zł za okazanie tego artykułu przy zakupie kasy lub drukarki fiskalnej.