Szwajcaria to kolejny rywal reprezentacji Polski w Euro 2016. Czego można się spodziewać po zespole, który jak dotąd pokonał tylko Albanię? Starcie w 1/8 finału w sobotę o godz. 15 na stadionie w Saint-Etienne.

Pojedynek dwóch braci Xhaka po przeciwnych stronach barykady
Pierwszy mecz Helwetów we Francji został zapamiętany jako pojedynek dwóch braci Xhaka po przeciwnych stronach barykady. Zawodnicy urodzeni w Bazylei, których rodzice pochodzą z Kosowa, zdecydowali się występować w dwóch innych reprezentacjach – Albanii i Szwajcarii. Ten pojedynek naświetlił ciekawą politykę, którą prowadzi szwajcarska federacja. Młodzi zawodnicy z potencjałem, ściągani są do krajowych klubów, gdzie wychowywani są piłkarsko. Później sami piłkarze dzięki przywiązaniu decydują się, by reprezentować barwy kraju ze stolicą w Bernie.

 

Taka polityka doprowadziła do dość kuriozalnej sytuacji przed meczem z Albanią

Zaliczani do najlepszych w kadrze Szwajcarii: Dzemaili, Mehmedi, Shaqiri i Behrami, pochodzą z kraju rywali. Dokonania boiskowe przeciwników, a nie ich przynależność narodowa, jest jednak dla Polaków istotna. 15. drużyna rankingu FIFA w eliminacjach do turnieju dwukrotnie przegrała z Anglią i raz ze Słowenią. Zapewniła sobie pewny awans z obiektywnie słabej grupy, za plecami Synów Albionu. W trzech meczach na Euro Szwajcarzy również zaprezentowali się dobrze. Potrafią konstruować atak pozycyjny, wymieniając dziesiątki podań, mają też świetnych zawodników do gry z kontry.

Ich największą słabością jest niepewna defensywa

 Z Albanią, która większość czasu grała w dziesiątkę, piłkarze Vladimira Petkovicia czyste konto zawdzięczają wyłącznie nieskuteczności rywali. W starciu z Rumunią, znów po głupiej pomyłce defensora, sędzia podyktował rzut karny, który mocno pokrzyżował plany Helwetom. Warto zwrócić uwagę, że w momencie gdy mecz przestał układać się po ich myśli, potrzebowali sporo czasu, by wrócić do swojej optymalnej gry. Szwajcarzy potrafili zdobyć punkt z gospodarzem, ale Francja od początku Euro nie jest w najlepszej formie. Dużo większe wrażenie na Helwetach powinien zrobić remis Polaków z Niemcami.


Wydaje się, że biało-czerwoni będą faworytem starcia w 1/8 finału

W obu drużynach grają przedstawiciele najlepszych klubów Europy, ale po naszej stronie są większe indywidualności, które dodatkowo tworzą lepiej funkcjonujący zespół.