Były występy grup artystycznych, wspólne spotkania i wspominanie dawnych lat. Wszystko to czekało na uczniów i absolwentów z okazji obchodów 70 rocznicy powstania Szkoły Podstawowej w Kołbaczu.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła msza święta celebrowana przez księdza kanonika Andrzeja Sowę w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kołbaczu, w intencji całej społeczności szkolnej. Następnie zaproszeni goście udali się w kierunku hali sportowej, gdzie rozpoczęła się oficjalna część uroczystości. Licznie przybyłych gości powitały prowadzące apel: Anna Złota, absolwentka i nauczycielka Zespołu Szkól w Kołbaczu oraz Emilia Malinowska, przewodnicząca samorządu uczniowskiego. Na tym wyjątkowym apelu obecni byli między innymi: Marzena Grzywińska, wójt gminy Stare Czarnowo, Jerzy Sołtysiak, wicekurator oświaty w Szczecinie, Krystyna Pieczyńska, inicjatorka budowy szkoły w Kołbaczu w 1989 roku, przedstawiciele rady gminy Stare Czarnowo oraz placówek wspierających działalność szkoły, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji Zespołu Szkół w Kołbaczu, dyrektorzy szkoły z poprzednich lat, rodzice i uczniowie.

Dyrektor Bogumiła Zawada przybliżyła specyfikę szkoły, która może się rozwijać między innymi poprzez prowadzone w niej projekty. Uczniowie Zespołu Szkół, przy dużym zaangażowaniu ich opiekunów, osiągają sukcesy w konkursach przedmiotowych i tematycznych na szczeblu powiatu, województwa i kraju. Dyrektor Zawada zwróciła też uwagę na zmiany modernizacyjne gmachu szkolnego, które nastąpiły w ostatnim roku dzięki wydatnemu wsparciu organu prowadzącego. Witając swoich poprzedników podkreśliła, że to dzięki nim szkoła stanowi trwały i ważny tożsamościowo punkt na mapie gminy Stare Czarnowo. Następnie zaproszonym gościom zostały wręczone pamiątkowe statuetki, zaś wicedyrektor Renata Raszczuk przybliżyła zebranym historię szkoły podstawowej w Kołbaczu.

Po części oficjalnej odbyły się występy grup artystycznych uczniów i absolwentów szkoły: Chóru „Con Amore”, prowadzonego przez Jolantę Ślęzak, najmłodszych grup przedszkolnych pod opieką Urszuli Smeli, Anny Sufin, Agaty Baranowskiej i Aurelii Ogrenicz-Łastowskiej, grup tanecznych Hipnosic i Shock dance, a także zespołu Blue Box.

Ostatnim punktem tegorocznego jubileuszu było zwiedzanie szkoły. Tu na gości czekało mnóstwo atrakcji. Oglądając fotografie umieszczone na ścianach korytarzy, można było wsiąść do symbolicznego pociągu i udać się w nostalgiczną podróż po minionych latach spędzonych w szkolnych murach. Historię placówki przypominały też pamiątkowe kroniki ze szkół w Kołbaczu, Starym Czarnowie i Binowie. Tego popołudnia wszystkie sale lekcyjne stały otworem dla zwiedzających, a absolwenci szkoły już bez stresu i obawy przez złymi ocenami, za to z uśmiechem na twarzach, przekraczali progi izb lekcyjnych, mogąc spotkać się ze swoimi nauczycielami. Na piętrze na gości czekała kawiarenka „Wspomnienie”, która cieszyła się dużą popularnością.

Z jubileuszowej oferty Zespołu Szkół w Kołbaczu skorzystało wielu jej absolwentów. Świąteczna atmosfera i szkolny przyjazny klimat, z pewnością wpłynął na pobudzenie wyobraźni i przywołał wspomnienia z dawnych lat. Świadczyły o tym ożywione dyskusje, uśmiech na twarzach byłych uczniów i zwykła ludzka życzliwość, którą po latach okazywali oni swoim nauczycielom. Kolejne jubileusze Szkoły Podstawowej w Kołbaczu przed nami. Tegoroczny właśnie przeszedł do historii.